Kamyonlar hale girdi fırsatçı hüsrana uğradı

Geçen ay bastıran kar yağışında kamyonların yollarda kalmasını fırsata çevirerek sebze-meyveye zam yapanlar bu kez hüsrana uğradı.

Kamyonlar hale girdi fırsatçı hüsrana uğradı

Aydın DEMİR / SÖZCÜ

İstanbul'a yağan kar bu kez fırsatçıları güldürmedi. Aralık ayında yoğun kar yağışı yüzünden üretim merkezlerinden İstanbul mal taşıyan kamyonların yolda kalması fırsatçıların yüzünü güldürmüştü. ‘ürün gelmedi' bahanesine sığınan fırsatçılar sebze ve meyveye büyük oranlarda zam yapmıştı. Ancak bu kez fırsatçılar hüsrana uğradı.

Foto: Sözcü

Dün yurdu etkisi altına alan kar yağışını da fırsata dönüştürmek isteyenler önceden tedbir alınması nedeniyle bu kar yağışını zamma dönüştüremedi.

UMDUKLARINI BULAMADILAR

Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, önceki kar yağışından ders çıkararak tedbir aldıklarını söyledi. Er, “Son kar yağışında fırsatçılar hüsrana uğradı, umutlarını bir başka kara ertelediler” dedi.
Kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle üretim merkezlerinden İstanbul'a mal taşınmasında sorun yaşanmadığına dikkat çeken Er, “Fırsatçılar yine kamyonların yolda kalacağını düşünerek stok yapmışlardı. Ancak bekledikleri olmadı. Bu sefer tedbirimizi aldık. Yollarda kamyonlar kalmadı. Üretim merkezlerinden İstanbul'a mal taşıyan tüm kamyonlar hale giriş yaptı. Bundan dolayı da fırsatçılar umduklarını bulamadılar” diye konuştu.

DOMATESİN HAL FİYATI 1.7 TL

Kar yağışı öncesi büyük marketlerin stok yaparak fiyatları yükselttiğini kaydeden Er, “Sebzeler soğuğa dayanıklı değil. Tarladan tüketiciye ulaşıncaya dayanma süresi kısa olduğundan hava koşullarından fiyatlar artıyordu. Ancak, bu son kar yağışında ulaşım sorunu yaşanmadığından sebze meyve fiyatlarına zam da söz konusu değil. Domatesin halden çıkış fiyatı 1.70 ile 3 TL arasında cinsine göre değişiyor” şeklinde konuştu.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...