Kar yağışı HES’cileri sevince boğdu

Türkiye’yi etkisi altına alan yağışlı hava en çok hidroelektrik santrali (HES) sahiplerini mutlu etti.

Kar yağışı HES’cileri sevince boğdu

Aydın DEMİR

2013 yılında kuraklığın etkisi ile HES'lerin yüzde 70'i üretimi durdururken, son günlerde yağan kar, HES sahiplerinin yüzünü güldürdü.

Foto: DHA

Türkiye genelindeki 59 il sınırları içinde bulunan nehir ve ırmak üzerinde kurulu bulunan irili ufaklı 478 HES'e kar piyangosu vurdu. Bu yıl erken gelen kar ile üretim kapasitesini şimdiden garantileyen HES işletmeleri,2013 yılındaki kuraklığın etkisinden kurtulmayı planlıyor.

SANTRALLERİN VERİMLİLİĞİ ARTTI

KTM Holding Başkanı Halil Gök, Mersin'in Tarsus İlçesi'deki Berdan Nehri üzerindeki Gök Enerji A.Ş HES'i işlettiklerini belirterek, kar yağışının santralde verimliliği artırdığını söyledi. Gök, 2013 yılında  bazı bölgelerdeki dağlara hiç kar yağmadığını, bundan dolayı HES'lerin yüzde 70'inin çalışmadığını söyledi. “Erken gelen kar yüzümüzü güldürdü” diyen Gök, “HES işletmeleri için kar ve yağmur can suyu demektir. Kar yağışı olmazsa kaynak suyu ile HES'lerin çalışma imkanı yok. Kar yağışı ne kadar bol olursa o kadar elektrik üretimi gerçekleşir. Bu açıdan bu yıl kar yağışının erkenden bol miktarda başlaması HES işletmecilerinin yüzünü güldürdü” dedi.

Şubat ayında da kar yağışlarının devam edeceğini tahmin ettiklerini kaydeden Gök, “Türkiye büyüyen ve gelişen bir ülke. Enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtulmanın bir yolu da HES'lerden geçiyor. HES'lerin önemi Rusya ile yaşanan krizden sonra daha da ön plana çıktı” şeklinde konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...