Sözcü Plus Giriş

Kongreler kaçtı doluluk yüzde 50’nin altında

Patlayan bombalar ve kongrelerin Antalya’ya yönelmesi İstanbul’da otellerin doluluk oranlarına büyük darbe vurdu.

Hayri ÇETİNKAYA
Güncellenme: 11:14, 19/06/2016
Kongreler kaçtı doluluk yüzde 50’nin altında

Ülkede art arda yaşanan patlamaların ardından turizm sektörü çok kötü bir sezon geçirirken İstanbul'daki otellerde de doluluk oranları yüzde 50 seviyelerine inmiş durumda. Bunu İstanbul'un göbeğinde 11 yıldır 5 yıldızlı bir otelin genel müdürlüğünü yapan Avusturyalı Gerhard Struger tecrübesine dayanarak söylüyor. Otelcilik sektöründe 25 yıllık deneyimi olan Swissotel'in Genel Müdürü Gerhard Struger ile 90 milyon Euro'luk yatırım yaparak yeniledikleri otelde sohbet etme fırsatı bulduk. Struger, 2005'ten bu yana hem ekonominin çok canlı olduğu parlak yıllara hem de krizlere tanıklık eden bir isim. Türkiye sevdalısı olan ve Çeşme Alaçatı'da bir ev de satın alan Struger, 2016'yı değerlendirirken biraz karamsar bir tablo çizmekle birlikte  insanların çok çabuk unuttuğunun da altını çiziyor.

İNSANLAR ÇABUK UNUTUYOR  AMA..

Dünyanın en büyük terör olayı olan 11 Eylül'ün bile 2-3 yıl sonrasında unutulduğunu ve seyahatlerin başladığını belirten Struger, önemli olanın terörün devam etmemesi olduğunu vurguladı. Struger şunları söyledi: “Terörün sürmesi korkuyu, endişeyi hep canlı tutuyor. Bu da kurumların, insanların toplantı, kongre, tatil, eğlence planlarını değiştirmesine yol açıyor. İstanbul'da arka arkaya yaşanan patlamalar bu yıla ilişkin rezervasyonlarını iptal ettirdi. İstanbul'un merkezinde bilinen büyük otellerin çoğunda doluluk oranları yüzde 50 seviyelerine, hatta bazılarında yüzde 50'nin de altına indi. Bizde de yüzde 50-55 seviyesinde.”

ENİNDE SONUNDA GELECEKLER

Yabancı trafiği kesildiği için İstanbul'daki otellerin çoğunun şu anda domestic (yerli) misafirlere çalıştığını belirten Struger, “Almanya, Avrupa'nın en büyük fuar organizasyonlarını yapan ülkelerin başında gelir. Şu anda hiç Türkiye satmıyor.  Büyük kongreler iptal olurken, içerdeki önemli toplantılar da İstanbul'dan Antalya'ya kayıyor. Neticede İstanbul otellerinin verdiği fiyatın yarısını veriyorlar ve bu toplantılar da Antalya'ya kayıyor” diye konuştu. 2017'nin de zor bir yıl olacağını dile getiren Struger, “2018'de toparlanma başlar. Sonrasında daha iyi bir yıl olacak. Çünkü Türkiye kadar güzel bir destinasyon yok. Eninde sonunda gelecekler” dedi.

DÜĞÜNLER AYAKTA TUTUYOR

Zor dönemlerde düğün ve okul mezuniyetleri gibi bazı aktivitelerin oteller için yardımcı, hatta deyim yerindeyse kurtarıcı olduğuna dikkat çekiliyor. Bu yaz kendi otellerinde 60 düğün olacağını belirten Gerhard Struger, “Bütçeyi müşteri belirliyor, ben çok ucuz da çok pahalı da organizasyon yapabilirim. Yani düğünler bize yardımcı oluyor ancak ciromuzu etkileyecek kadar da değil” bilgisini aktardı.

Yayınlanma Tarihi:11:07,