Kredi kartı aidatları hangi durumlarda alınır?

İşte kredi kartı aidatı hakkında tüm bilinmesi gerekenler...

Kredi kartı aidatları hangi durumlarda alınır?

Kredi kartı aidatı, kartın talebi ile başlayıp kullanım süresi boyunca devam eden ve banka tarafından karşılanan çeşitli operasyonel maliyetlerin müşteriye yansıtıldığı bir üyelik bedelidir.

Kredi kartı aidatları, bankacılık ürünleri ile alakalı en fazla şikâyet alan konuların başında geliyordu. Hesapkurdu’ndan alınan bilgilere göre, şikâyetlerin bu kadar çok olması ile birlikte, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) finansal işlemlerde alınacak ücretler ile alakalı çıkarmış olduğu yönetmelikte, kredi kartlarından alınacak olan aidatlar ile ilgili detaylı ve ayrıntılı bir kısmada oluşturdu.

YASAL OLARAK KREDİ KARTI AİDATI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği'nin 11. Maddesinde yer alan kredi kartı aidatları ile ilgili önemli konular:
Kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır.

Ancak kredi kartı aidatı almadıkları kartların taksit yapması, puan vermesi gibi konular tamamen kart çıkartan kurumun inisiyatifine verilmiş olan bir durumdur. Yani aidat olmayan bir kredi kartı aldığınız zaman, harcamalarınızda taksit yapamayabilirsiniz. (Taksit yapılması ile ilgili yakın zamanda yeni bir yönetmeliğin de çıkması bekleniyor.)
Banka kartları ile sanal kredi kartlarından yıllık üyelik ücreti alınamaz.

Genellikle internette güvenli alışveriş için oluşturulan sanal kredi kartları ve banka hesap kartlarından, aidat alınamıyor. Ancak, banka kartlarının bağlı olduğu hesaplardan işletim ücreti alınabilir. Aidat ile hesap işletim ücreti farklı kapsamda değerlendirilen konular olduğu için karıştırmamak gereklidir.

Asıl karta bağlı olarak sunulan her bir ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellisini geçemez.

Bu yasa ile asıl kredi kartı için yıllık 100 TL aidat alınıyorsa, her bir ek kartı için artık en fazla yıllık 50 TL bir aidat alınabilecek.

Kredi kartı yıllık üyelik ücreti, ancak finansal tüketiciyi borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı müteakip ve yıllık olarak tahakkuk ettirilebilir.

Kredi kartı üyelik sözleşmesi yapılmış olsa dahi kişi kredi kartını kullanmadığı sürece, bu madde sayesinde aidat ödemiyor.

Kesintisiz olarak, en az yüz seksen gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları hareketsiz kart kabul edilir ve bu kartlara hareketsiz kaldığı müddetçe yıllık üyelik ücreti yansıtılamaz.

Kredi kartı 180 gün yani 6 ay kullanılmaması durumunda, bankalar herhangi bir şekilde kredi kartı aidatı talep edemiyor.

Hesap özeti gönderimi, sanal kart oluşturma ve kullanımı ile bir takvim yılı içerisinde kayıp, çalıntı ve benzeri nedenler dolayısıyla gerçekleştirilen iki adete kadar kart yenileme karşılığında ücret alınamaz.

Yıllık 2 adete kadar kart yenilemesinde, herhangi bir ücret talep edilemiyor. Zor ama yılda 2 defadan fazla bir kart yenilemesi talebi olması durumda ise kart çıkaran kuruma belirli bir ücret talep etmek hakkı doğuyor.

Kredi kartı iptal talepleri, ilgili kredi kartıyla ilişkilendirilen herhangi bir borç bakiyesi bulunduğu gerekçe gösterilerek reddedilemez. Bu şekilde iptal edilen kredi kartlarının borç geri ödeme dönemlerinde yıllık üyelik ücreti tahsil edilemez.

Kredi kartlarıyla ilgili bir diğer en fazla şikâyet konusu olan durumda, kredi kartı iptal işlemlerinde yaşanılan zorluklardı. Bu madde ile kredi kartı iptal etmek isteyen kişilerin herhangi bir gerekçe gösterilerek, kredi kartı iptal taleplerinin gerçekleştirilmemesinin de önüne geçilmiş oldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...