Sözcü Plus Giriş

4 saatlik EKK’dan Merkez Bankası sinyali çıktı

3.40'ı geçip tarihi rekorunu kıran dolar üzerine dün Binali Yıldırım ekonomi kurmaylarını Çankaya Köşkü'nde topladı. 4 saatlik toplantının ardından kapsamlı bir önlem paketi açıklanmazken Merkez Bankası'nın piyasaya daha etkin müdahale edeceğinin sinyali verildi.

null
Güncellenme: 09:48, 19/11/2016
4 saatlik EKK’dan Merkez Bankası sinyali çıktı

Başbakan Yıldırım’ın başkanlığında toplanan, dolarda son günlerde yaşanan rekor artışın masaya yatırıldığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı bitti. EKK Toplantısı’nda son zamanlarda döviz kurlarında yaşanan hareketlilik ele alındı.

 

Dolar/TL ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın faiz artışına yönelik açıklamalarının ardından dolarda global değer kazancı ve içerideki siyasi endişelerle 3.40'ı aşarak tarihi zirveye yükseldi. Bu kritik durum sonrası Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında bugün saat 16:00'da toplandı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, Ekonomi Koordinasyon Kurulu Başbakan Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıya Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül ile Borsa İstanbul (BİST) Başkanı Himmet Karadağ katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan ve gündemine dövizdeki son günlerde yaşanan hızlı tırmanışı da alan EKK, 4 saat süren toplantının ardından şu açıklama yapıldı.

“Başbakanımız başkanlığında yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında küresel piyasaları ve ülkemizi etkileyen ekonomik gelişmeler kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Piyasalardaki hareketliliğin esas itibariyle küresel kaynaklı olduğu değerlendirilmekle birlikte ülkemize etkilerini sınırlamak amacıyla tüm tedbirler gözden geçirilmiştir. Bu çerçevede; T.C. Merkez Bankası, ekonomik gelişmeleri yakından takip etmekte olup fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda gereken tedbirleri alacaktır. Ekonomimizin direncini artıracak reformlar hızlandırılacaktır. Ayrıca, reel sektörün güçlü biçimde desteklenmesine yönelik adımlara devam edilecektir” denildi. 

İLGİLİ HABERPiyasanın gözü Çankaya Köşkü'nde (dolar ne kadar oldu?)Piyasanın gözü Çankaya Köşkü’nde (dolar ne kadar oldu?)

 

 

Yayınlanma Tarihi:20:34,