Meclis Komisyonu Türk Akımı anlaşmasını kabul etti

TBMM Dışişleri Komisyonu, Türkiye ve Rusya arasında içinde Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıması öngörülen Türk Akımı Projesi'nin de bulunduğu bazı ikili anlaşmaları dün kabul etti.

Meclis Komisyonu Türk Akımı anlaşmasını kabul etti

AKP Malatya Milletvekili Taha Özhan başkanlığında toplanan komisyon, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde son dönemde
yaşanan iyileşme çerçevesinde ikili üç anlaşmayı ele aldı.

Komisyon bu kapsamda Türk Akımı Projesi ile ilgili anlaşmanın yanı sıra iki ülke arasında cezai konularda karşılıklı adli yardımlaşma ve suçluların iadesi anlaşması ile
iki ülke topraklarında bulunan defin yerleri ile ilgili anlaşmayı da onayladı.

Rusya doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi için hükümetler arası anlaşma 10 Ekim’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerçekleştirdiği görüşme sonrası İstanbul’da imzalanmıştı.

Rusya, dört hat ve toplam kapasitesi 63 milyar metreküp olacağını açıkladığı Türk Akımı Projesi’nde iki ülke arasında yaşanan uzlaşmazlıklar sonrası hat sayısını ikiye, kapasiteyi de  31.5 milyar metreküpe düşürdüğünü açıklamıştı. Anlaşmaların önümüzdeki günlerde Genel Kurul’da ele alınarak kabul edilmesi bekleniyor.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...