Memur emeklisine ek ikramiye 2017’ye sarkabilir

30 yılı aşkın süre kamuda çalışan memur emeklilerinin ikramiye farkı için yasal düzenleme Meclis'te bekliyor. Darbe girişiminin ardından yasama programında arka planda kalan ikramiye farkı düzenlemesi 2017'ye sarkabilir. Devletin 30 yılı ortalama 5000 TL ikramiye ödemesi yapması bekleniyor. İkramiyelerdeki son durumu Sözcü Gazetesi yazarı Sezgin Özcan yazdı:

Memur emeklisine ek ikramiye 2017’ye sarkabilir

SORU: 30 yıldan fazla çalışan devlet memurlarına “ek ikramiye” ödenmesine ilişkin tasarı Meclis komisyonundan geçmişti. Bu tasarının kanunlaşması ve ödemelerin ne zaman başlamasının planlandığı hakkında bilgi almak isterim.

Ayşe Renan Rit

60 GÜN İÇİNDE DAVA AÇABİLİRSİNİZ

CEVAP: Sizin de belirttiğiniz gibi 30 yıldan fazla sürelere ilişkin emekli ikramiyelerinin ödenmesine ilişkin tasarı TBMM ilgili komisyonunda kabul edilip, Meclis tatile girmeden önce Genel Kurul'a gelmişti. Ancak başarısız darbe girişimi sonrası OHAL kararının alınması, af yasasının öne çekilmesi ve yatırımların teşviki ile ilgili düzenlemeler nedeniyle Genel Kurul'da görüşülme sırası gelmemiş ve görüşülmesi yeni yasama dönemine kalmıştı. Yeni yasama dönemi 1 Ekim 2016 tarihinde başladı. Ancak Genel Kurul mesaisinin büyük çoğunluğunu 2017 bütçe görüşmeleri alacak. Bu nedenle de ikramiye farklarının ödenmesine ilişkin tasarının yasalaşması önümüzdeki yıla kalabilir. Başvurunuza ret cevabı verildiyse, cevabın tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde; 60 gün içinde cevap verilmediyse, 60. günden itibaren 60 gün içinde idare mahkemesinde dava açmanızda yarar var. Zira burası Türkiye, ne olacağı belli olmaz.

İLGİLİ HABER30 yıldan fazla çalışan emekli memura ikramiye yolda30 yıldan fazla çalışan emekli memura ikramiye yolda

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...