Merkez Bankası beklendiği gibi politika faizini değiştirmedi

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu'nda faiz oranlarını sabit tutma kararı aldı.

Merkez Bankası beklendiği gibi politika faizini değiştirmedi

Merkez Bankası, ücret gelişmelerinin ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri ile enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, kısa vadeli faizleri sabit tutmayı kararlaştırdı.

Buna göre, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir haftalık repo faizini yüzde 7.5 düzeyinde sabit tuttuğunu açıkladı.

PPK ayrıca, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 10.75, piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faizini de yüzde 10.25 düzeylerinde sabit tuttu.

Merkez Bankası Aralık ayında da, ABD Merkez Bankası`nın (Fed) faiz artırmasının ardından, politika faizinde bir artışı beraberinde getirecek bir sadeleşme adımı beklentilerine karşın kısa vadeli faizleri sabit tutmuştu.

Artan jeopolitik risklere karşın Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisinin sürdüğü belirtilen Merkez Bankası açıklamasında şöyle denildi:

“Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendiriyor. Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam ediyor. Bununla birlikte, artan maliyet unsurları çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi sınırlıyor. Bu çerçevede Kurul, ücret gelişmelerinin ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri ile enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunacağını ifade etti.”

Önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının “enflasyon görünümüne” bağlı olacağı da vurgulanan açıklamada, “Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecek” diye eklendi.

(DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...