Sözcü Plus Giriş

Merkez’in faiz kararı piyasaları nasıl etkileyecek?

Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesinin piyasaları çok etkileyecek bir karar olmadığını söyleyen Karabulut, bunun bir ‘niyet’ olduğuna işaret etti.

Güncellenme: 16:55, 24/03/2016
Merkez’in faiz kararı piyasaları nasıl etkileyecek?

YURDAGÜL UYGUN / sozcu.com.tr

Merkez Bankası Para Kurulu,  beklentilerin aksine faizde indirime gitti. Kurul, marjinal fonlama oranının yüzde 10.75'ten yüzde 10.50'ye indirdi. Merkez'in faiz kararını değerlendiren Alan Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Yeliz Karabulut, piyasada konuşulan ancak ufak bir beklenti olduğunu belirterek, “Hem siyasi hem de sektörlerden faiz düşürme beklentisi geliyor. Profesyoneller ise biraz daha bekleneceğini düşünüyordu” dedi.

Foto: Reuters

Piyasalardaki oynaklığın tam olarak geçmediğini belirten Karabulut, “ Bu kısmı oynaklık azalmasından kaynaklı 25 baz puan indirim yapıldı. Bu arada piyasalardaki faizler de aşağıya geliyor. Dolar / TL'de aşağıda dengelenme görüyoruz. Bununla birlikte 25 baz puan piyasaları etkileyecek bir şey değil. Sonuçta niyettir bu. Merkez'in faiz indirimine yönelik niyetini gösteriyor. Merkez Bankası'nın oynaklık azaldığında indirime gideceğinin işareti” diye konuştu.

Önümüzdeki dönemde Fed'in faiz kararı ve jeopolitik risklerin piyasada belirleyici olacağını anlatan Karabulut, şöyle devam etti: “ABD'de orta vadede iki tane faiz artırım beklentisi var. Fed daha hızlı faiz artırıma giderse, bizim yaptığımız faiz indirimi elimizi zorlaştırabilir.”


 

Yayınlanma Tarihi:14:27,