Milyonlarca çalışanın askerlik borçlanması sorusuna cevap

Sözcü Yazarı Sezgin Özcan, askerlik borçlanmasının emeklilik şartlarını değiştirmeyeceğini belirtti.

Milyonlarca çalışanın askerlik borçlanması sorusuna cevap

Sözcü Yazarı Sezgin Özcan, bir okurun sorusu üzerine askerlik borçlanması ile merak edilen çok önemli bir konuya açıklık getirdi. Özcan, askerlik borçlanmasıyla emekli olmanın emeklilik şartlarını değiştirmeyeceğini belirtti. İşte Sezgin Özcan’ın o yazısı:

1987 Aralık SSK girişim var. 94/11-96/05 dönemi dahil er olarak askerlik yaptım. Askerlik borçlanması emekli maaş bağlanmasını etkiler mi, faydası olur mu? Alttan mı ödenmeli, orta mı, yüksek kademeden mi ödenmesi lazım? Doğum tarihim 29 Aralık 1967.  Ahmet Can
Sigorta başlangıç tarihinizden sonra yaptığınız askerlik sürenizi borçlanmanız emeklilik şartlarınızı değiştirmez. 5375 prim günüyle, 50 yaşınız dolduğunda emekli olursunuz. Ancak bağlanacak emekli aylığı tutarını olumlu yönde etkilemesi söz konusu olabilir. Emekli aylığınız, 01.01.2000 öncesi, 01.01.2000-30.09.2008 dönemi ve 01.10.2008 sonrası dönemlerdeki prim gün sayılarınız için ayrı ayrı hesaplanacak üç ayrı kısmi aylığın toplamından oluşacak. Söz konusu dönemlerdeki prim gün sayılarınız ve prime esas kazanç ortalamalarınız emekli aylığını etkileyen faktörlerdir. Bu dönemler içinde en yüksek aylık bağlama oranı 01.01.2000 öncesi döneme ilişkin olanı. Askerlik borçlanması, aylık bağlama oranlarınızı 2-3 puan artırır. Ayrıca 2000 öncesi kısmi aylığınızın toplam emekli aylığınız içindeki payı artar. Bu nedenle de özellikle primleri düşük kazanç üzerinden ödenenlerin, 01.01.2000 öncesi prim gün sayısının, toplam prim gün sayısına oranı arttıkça emekli aylığı olumlu etkilenir. Borçlanmayı düşünürseniz, borçlanma priminin hesaplanacağı kazanç tutarını, 2000 öncesi döneme ilişkin kazançlarınızın bugünkü değerine yakın belirlemelisiniz.

STAJ DÖNEMİNDE UZUN VADELİ PRİM ÖDENMEZ

1 Eylül 1977 doğumluyum. Ticaret lisesinde okurken 1 Eylül 1994 tarihi itibarıyla SSK girişim yapılmış fakat SMMM yanında resmi olarak staj yapmama rağmen 1 gün dahi primim ödenmemiş. Kasım 2000 yılında askere gittim. İlk prim ödemem 1 Temmuz 2004'te başladı ve şu an 3628 prim günüm bulunmakta. Ne zaman emekli olabilirim, askerlik borçlanması yapmam süreyi kısaltır mı? 15 yıl ve 3600 prim gününü sağladığım için SGK'dan kıdem tazminatı yazısı alıp, çalıştığım şirketten kıdem tazminatı almaya hak kazanabiliyor muyum? Coşkun Pedük

Staj döneminde uzun vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına prim ödenmiyor. Sadece kısa vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortası primi ödeniyor. Bu nedenle de staj döneminde adınıza uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmemiştir.
Askerlik borçlanması yapmanız emeklilik şartlarınızı değiştirmez. 7000 prim günü ve 60 yaş veya 25 yıl sigortalılık süresi, 4500 prim günü ve 60 yaş şartlarını sağladığınızda 4/a (SSK) statüsünden emekli olmaya hak kazanırsınız.

Emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları 7000 prim gününü ya da 4500 prim günüyle 25 yıllık sigortalılık süresini tamamladığınızda sağlayacağınızdan, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günüyle “kıdem tazminatı alabilir” yazısını alamaz, dolayısıyla kıdem tazminatına hak kazanamazsınız.

BAĞ – KUR KAPSAMINDA SDGP KESİNTİSİ TÜM EMEKLİLER İÇİN KALDIRILDI

Köşenizi dikkatle okuyan bir SÖZCÜ okuruyum. Sosyal güvenlik ve çalışma hayatı konularında bizleri aydınlatmaya çalışan cevabi yazılarınızdan dolayı sizi kutluyorum. Kısaca sorum şu: Sosyal güvenlik destek primi (SGDP) konusu, köşenizde pek çok kez yayınlanmış olmasına karşın, hâlâ bazı yönleri açık değil! Örneğin bir Emekli Sandığı (4/c) emeklisiyim. Bir anonim şirkete küçük bir hisse ile ortak olmayı düşünüyorum. Emekli maaşımdan SGDP kesintisi olacak mı? Ayrıca, Mart 2016'dan itibaren SGDP kesintisi, 4/b (Bağ-Kur) kapsamında çalışan emekliler lehine kaldırıldı diye biliyoruz. Anayasa'nın 10. maddesini de hatırlatarak, aynı konuda (emeklilik konusunda) aynı SGK çatısı altında kurumlar arası farklı uygulamalara yer vermek ne dereceye kadar doğru olmaktadır diye de sormak isterim. Vedat Derecikli

4/b (Bağ-Kur) kapsamında çalışan emeklilerin emekli aylıklarından kesilen yüzde 10 sosyal güvenlik destek primi (SGDP), sadece Bağ-Kur kapsamında çalışan Bağ-Kur emeklileri için değil, Bağ-Kur kapsamında çalışan 4/a (SSK) ve 4/c (Emekli Sandığı) emeklileri için de kaldırıldı.

Ayrıca, anonim şirket ortakları 4/b kapsamında sigortalı sayılmıyorlar. Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları 4/b kapsamında sigortalı sayılıyorlar. 4/c emeklisi olarak anonim şirket ortağı, hatta yönetim kurulu üyesi bile olabilirsiniz. Emekli aylığınızdan SGDP kesintisi yapılmaz.

PART – TIME ÇALIŞMAM EMEKLİ AYLIĞIMI NASIL ETKİLER ?

Emeklilik konusunda yıl kriterini geçtim, yaşı bekliyorum. 4 yıl 9 ay sonra emekli olacağım. 27 Ekim 1969 doğumluyum. Üst sınırdan iyi bir işyerinde çalışırken 3 yıldır asgari ücretle çalışmaktayım. Part-time bir bölüme geçersem emekli olduğumda alacağım maaş ne yönde etkilenir? Ozan Birkan

Emekli aylığı en basit anlatımıyla prime esas kazanç ortalamasının aylık bağlama oranıyla çarpımından oluşuyor. Ortalama prime esas kazanç tutarının emekli aylığına etkisi de toplam prim gün sayısına göre hesaplanan aylık bağlama oranından daha fazla. Primlerinizin üç yıldır asgari ücret üzerinden ödenmesi, üç yıl önceki prime esas kazanç ortalamanızı aşağıya çekmiştir. Part-time çalışmaya başlayıp, primlerinizin tavandan ödenmesi, ortalama kazanç tutarınızı yukarıya çektiği ölçüde, bağlanacak emekli aylığınıza olumlu yansıyacaktır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...