Sözcü Plus Giriş

Moody’s mahkemeye düşebilir

Yatırımcıyı ters köşeye yatıran Moody’s hakkında piyasa bozucu eylemler dolayısıyla dava açılabilir. Karar uluslararası mahkemelere de taşınabilir.

Mehtap ÖZCAN ERTÜRK
08:44 -
Moody’s mahkemeye düşebilir

Yatırımcıları ters köşeye yatıran Moody's'in beklenmedik not kararına tepkiler sürüyor.
5 Ağustos'ta not değerlendirmesi beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Moody's 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle kararını açıklamamış ve Türkiye'yi izlemeye aldığını belirtmişti. Piyasalar Ekim ayı içerisinde not kararının açıklanması beklerken beklenmeyen karar önceki Cuma günü geldi. Önceki hafta Çarşamba günü yapılan açıklamada ise 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin Türkiye ekonomisi üzerinde yarattığı şokun büyük ölçüde kaybolduğu ve Türkiye’nin kredi notuna ilişkin gözden geçirmenin önümüzdeki ay içerisinde tamamlanacağı kaydedildi. Önümüzdeki ay beklenen karar, piyasaların pozitif algıladığı bu açıklamadan iki gün sonra geldi. Çarşamba günü yapılan açıklama doğrultusunda piyasalar üzerindeki not indirim riski azalmışken aynı hafta kuruluştan not indirim kararı gelmesi bireysel ve kurumsal yatırımcıları isyan ettirdi.

KARAR HAKLI, DAVRANIŞ YANILTICI

Bir çok yatırımcı, ‘Moody's bizi zarara uğrattı, bu yüzden mahkemeye verilmeli' açıklaması yaptı. Konunun uluslararası mahkemelere taşınabileceğini belirten Sermaye Piyasaları Kurulu'nun eski Başkanı Doç. Dr. Doğan Cansızlar, piyasaların dikkatle takip ettiği bir kuruluşun yanıltıcı tavrı konusunda SPK'ya başvuru yapılabileceğini belirtti. Cansızlar, Moody's'in aldığı kararda zamanlamanın manidar olduğunu ifade ederek, “Türkiye ‘yatırım yapılabilir' olan iki notundan birisini kaybetmiş oldu. Bu değerlendirmede haklı gerekçeleri tabii ki var. Ancak piyasaları yanıltıcı bir durum ortaya çıkıyor” dedi.

İLGİLİ HABERŞerefsiz Moody'sŞerefsiz Moody's
Yatırımcıların SPK'ya başvurabileceklerini kaydeden Cansızlar, “Bu noktada iç hukuk yolları biter uluslararası mahkeme süreci başlar. Burada önemli olan, sonuç elde edilip edilemeyeceği değil, piyasaların bu tip durumlara duyarlı olduğunu hissettirmektir” dedi. Sermaye Piyasaları Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver ise, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 104. Maddesini hatırlatarak, “Moody's piyasayı etkileyebilecek bir aktör olarak piyasaya olumlu mesajlar verilmesinin ardından çok geçmeden 72 saat içerisinde tam tersi karar aldı. Bireysel ve kurumsal yatırımcılar hukuki mücadele için adım atmalı.

Moody's Türk yatırımcıları açısından güvenirliliğini kaybetmiştir. Bunun zararın tazmini uluslararası mahkemelere taşınmalı. Öncelikle, zarara uğradığını düşünen bireysel ve kurumsal yatırımcılar, SPK'ya bu hadiseden dolayı zarar gördüğünü hesap ekstreleri ile kanıtlayacak ve suç duyurusunda bulunacak. SPK da savcılığa suç duyurusunda bulanacak. Dünyada bir takım yatırım bankalarının bu tip raporları olmuştur.

Yatımcıyı yanılttığı tespit edildiği için hepsi ceza aldı. Tasarruf sahibi yatırımcıların algısıaı zarar veren davranışlar bizim kanunlarımızda da suç olarak kabul ediliyor” diye konuştu.

İLGİLİ HABERMoody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdüMoody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

AÇIKLAMA YAPMASI İSTENEBİLİR

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan, “Moody's'in kararına karşılık olarak bir açıklama yapması yönünde baskı gelebilir. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem'in, Moody's'in kararının politik ve Türkiye'ye saldırıların devamı olduğunu ve de iktisadi saiklerle alınmış bir karar olmadığını söyleyerek bunun sinyalini verdiğini söyleyebiliriz” dedi.

selfie

İTALYAN SAVCI PEŞİNE DÜŞTÜ

Kredi derecelendirme kuruluşları Moody's, Standard&Poor's (S&P)ve Fitch'in başı İtalya'nın küçük kenti Trani'deki Savcı Michele Ruggiero ile derde girdi. Roma ve Milano'dakibaşvuruları reddedilen iki tüketici hakları kuruluşunun başvurusu üzerine Trani savcısı, kuruluşların 2011-2012'deki Euro krizinde İtalya'nın durumunu olduğundan kötü göstererek kredi notunu düşürdükleri gerekçesiyle dava açtı. Moody's hakkındaki suçlamalar daha sonra davadan çıkarıldı. Standard&Poor's, benzer bir davada Avustralya'da mahkum olurken, ABD'de ise davanın kapanması için 1.4 milyar dolar ödedi. Moody's de, California'da açılan davada, yanlış yönlendirme dolayısıyla 130 milyon dolar ödemek zorunda kaldı.

Son güncelleme: 12:05 28.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more