Sözcü Plus Giriş

Nestle’den grev açıklaması

Nestlé Türkiye Gıda, Karacabey İlçesi'ndeki fabrikada uygulanmaya başlanan grev kararı ile ilgili açıklama yaptı. Nestlé grev konusunda sendikanın ve çalışanların kendileri ile birlikte çalışmalarını beklediğini belirtti.

Güncellenme: 13:43, 21/06/2016
Nestle’den grev açıklaması

Nestle Türkiye Gıda’dan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Nestle Türkiye Gıda San. A.Ş ile Karacabey fabrikamızdaki çalışanları temsil eden Tek Gıda İş Sendikası arasında Şubat ayından  bu yana toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, taraflar arasında bir  uzlaşma sağlanamamış ve sendika 21 Haziran Salı günü itibariyle  süresiz olarak işi durdurma kararı aldığını açıklamıştır. Nestle faaliyet gösterdiği her ülkede çalışanlarına adil ve piyasa  koşullarına uygun haklar sağlamaktadır. Şirketimiz çalışanlarının  haklarını üst düzeyde gözetmekte, güvenli ve destekleyici bir çalışma  ortamı sunmaktadır.

İLGİLİ HABER900 Nestle işçisi grevde900 Nestle işçisi grevde

Şirketimiz Şubat ayından bu yana devam eden süreçte, sendika ile  anlaşmaya varabilmek için ücretlerde enflasyon oranının iki katından  daha fazla artış teklif etmiştir.  Sektör standartlarında verdiğimiz bu teklifle Karacabey  fabrikamızda asgari ücret alan tam zamanlı personel kalmamış ve tam  zamanlı tüm çalışanlar oldukça iyi düzeyde sosyal haklara sahip  olmuştur. Ne yazık ki, sendika Şubat ayından beri yapmış olduğu maddi  taleplerde geri adım atmamıştır.

Yıllar içerisinde çalışanlarımızı dinleyerek, çalışma  koşullarımızın iyileştirilmesi için önemli ilerlemeler kaydettik.  Toplu iş sözleşmesi sürecinin kapsamı dışında olmasına rağmen  bugünlerde gündeme gelen bu konudaki talepleri dikkate aldık ve  gerekli iyileştirmeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz.  Bu süreçteki yapıcı yaklaşımımıza rağmen Toplu İş Sözleşmesi  görüşmelerinin grev kararıyla sonuçlanmasından üzüntü duyuyoruz. Buna  karşılık, sendikanın üretimin durmasına yol açacak bu eyleminin  fabrikamızın sürdürülebilirliğine ve rekabet gücüne engel teşkil  edeceğini düşünüyoruz.

107 yıl önce Türkiye'de yatırım yapan ilk global şirketlerden biri  olan Nestlé, her zaman sosyal barışa inanmakta ve Karacabey'de  büyüyerek Türkiye ekonomisine katkı sunmaya devam etmek istemektedir. Sendikanın ve çalışanlarımızın bu tutumlarını yeniden  değerlendirip çözüm konusunda bizimle birlikte çalışmalarını  bekliyoruz.”

Yayınlanma Tarihi:11:54,