Sözcü Plus Giriş

Obama’nın danışmanlarından uyarı!

ABD Başkanı Barack Obama’nın ekonomi alanında danışmanlığını yapan Ekonomik Danışmanlar Konseyi, "Global gelişmeler ABD ekonomisini zorlayabilir" dedi.

Güncellenme: 22:56, 22/02/2016
Obama’nın danışmanlarından uyarı!

ABD Başkanı Barack Obama'nın ekonomi alanında danışmanlığını yapan Ekonomik Danışmanlar Konseyi (CEA), ABD ekonomisinin daha fazla istihdam sağladığını ancak global gelişmelerin beraberinde bazı zorlukları getirebileceğini söyledi. CEA ekibi tarafından hazırlanan yıllık raporda, geçen yıllara göre ABD ekonomisinde verilen maaşların arttığına dikkat çekildi.

2015 yılında 2,6 milyon insana istihdam sağlandığını ve işsizlik oranının yüzde 5 seviyesine düştüğünü belirten ekonomi danışmanları, saatlik ücretlerin artırılması gerektiğini ifade etti.

Gelir eşitsizliğinin kapatılması gerektiğini ve bunun 21.yüzyıl ekonomisinin belirleyici bir sorunu olacağı öngörüsünde bulunan CEA, “Bu küresel bir sorundur. Ancak ABD'de daha belirgin bir sorundur” denildi. Gelir eşitsizliğinin çözülmesinin, ekonomide başarı getireceği ifade edildi.

CEA'nın ekonomik tavsiyelerinin hayata geçebilmesi için Kongre'de çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler tarafından desteklenmesi gerekiyor. Aksi takdirde Obama ekonomik politikalarını önemli derecede hayata geçiremeyecek.  CİHAN

Yayınlanma Tarihi:22:54,