Olimpiyat karın doyurmuyor

Olimpiyat oyunları düzenleyenler için büyük bir külfet. Brezilya'da halk bunca yoksulluğa rağmen olimpiyat düzenlenmesini eleştirirken ev sahibi ülkelerden hiç biri olimpiyattan para kazanamıyor.

Olimpiyat karın doyurmuyor

The Economist’te yer alan habere göre İkinci Dünya Savaşı sonrası düzenlenen 17 Olimpiyat oyunu arasında sadece 1984 Los Angeles kârlı bir oyun olarak düzenleyicilerine para kazandırdı.

p1p2p3p

OLİMPİYAT YUNANİSTAN’A YARAMADI

Atina Olimpiyatı konusundaki çalışmalarıyla ünlü Girit Üniversitesi profesörü Minas Samatas, 2012 Londra Olimpiyat oyunları öncesi yaptığı açıklamada, 2004 Atina Olimpiyatı'nın ülkeyi daha sonra derin bir ekonomik buhrana sürükleyecek bir yük getirdiğini ve olimpiyat güvenliği için çıkarılan sözde anti-terör yasalarıyla sivil özgürlüklerin büyük ölçüde budandığını kaydetmişti. Olimpiyat masraflarının neden olduğu bütçe açığı 2004 yılında ülkenin gayrisafi hasılasının yüzde 6.1'ine ulaştı. Yani Euro-Bölgesi limitlerinin iki katında fazlasına. Yunanistan'ın masraflarına kaynak bulmak için yapılan kamusal borçlanma da 2004 için öngörülen 35 milyar doları aşarak 43 milyar dolara çıktı. Ülkenin milli borçları 2004 yılından itibaren katlanarak arttı ve 2010 yılında 469.8 milyar dolara (Bugün ise GSMH'nın yüzde 165'i) kadar yükseldi.

Sadece olimpiyat güvenliğine 1,5 milyar dolar harcandı.

sipor
Öte yandan Brezilya’da olimpiyat oyunlarının düzenlenmesi halk tarafından masraflı olduğu gerekçesiyle protesto ediliyor Olimpiyat oyunlarının ardından tesislerin büyük bir çoğu atıl kalıyor.

08-5

Pekin’de inşa edilen olimpiyat tesisleri daha sonra atıl kaldı.

07-atlanta-1996-icin-yapilan-stad-gorkemliydi-son-patlatildi-97de-1

1996 Atlanta Olimpiyatları için inşa edilen stadyum bir sene sonra otopark yapılmak üzere patlatıldı.

Rio Olimpiyatları’nın Brezilya’ya 14 milyar dolara mal olması bekleniyor. 2008 Pekin Olimpiyatları ise 44 milyar dolara mal olmuştu. Londra 2012 Olimpiyatları ise 10.4 milyar dolara yapılmıştı.

İLGİLİ HABERTutya Yılmaz kimdir? 2016 Rio Olimpiyatları'nda başarıya koşan Tutya Yılmaz kimdir?Tutya Yılmaz kimdir? 2016 Rio Olimpiyatları'nda başarıya koşan Tutya Yılmaz kimdir?
İLGİLİ HABERGoogle'dan Rio Olimpiyatları için doodleGoogle’dan Rio Olimpiyatları için doodle