Sözcü Plus Giriş

‘Önerimiz dikkate alınırsa 1 değil, 10 kişiyi işe alırız’

Hak ettikleri itibarı görmediklerini belirten İTHİB Başkanı Gülle önerileri dikkate alınırsa ‘istihdama katkı’ yapacaklarını söyledi.

Güncellenme: 09:58, 19/05/2016
‘Önerimiz dikkate alınırsa 1 değil, 10 kişiyi işe alırız’

Taylan BÜYÜKŞAHİN / İSTANBUL

Türkiye tekstil sektörünün en büyük çatı örgütü olan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), 2015 yılında en fazla ihracat yapan başarılı firmalarını ödüllendirdi.  Tekstilin duayen isimlerinin katılımıyla sektör zirvesine dönüşen gecede, 36 firmaya Platin Ödülü, 55 firmaya Altın Ödülü takdim edildi.
İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliği yaptığı geceye, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ile birlikte çok sayıda birlik başkanı, tekstil ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

Törenin açılışında bir konuşma yapan Gülle, geçmişte Türkiye'nin tekstil sektöründen çıkacağı yönünde yapılan değerlendirmelerin sektörü üzdüğünü söyledi. Gülle, “Türkiye ekonomisinin 2023 hedeflerine adım adım yaklaştığımız bu dönemde, tekstil sektörümüz büyük bir özveriyle çalışıyor. Artan üretim, ihracat ve istihdam rakamlarına çok önemli katkılar sağlıyoruz. Ülke ekonomisi için katma değer yaratan sektörün daha fazla itibar görmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

BÜYÜK FEDAKÂRLIK YAPIYORUZ

İnsanlığın var olduğu sürece tekstil sektörünün de üretimine devam edeceğini vurgulayan Gülle, tekstilin, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olmaya devam edeceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1.5 milyon TOBB üyesine yaptığı “Birer kişi işe alın” çağrısına da gönderme yapan Gülle, “Bizler büyük fedakârlıklar göstererek yolumuza devam ediyoruz. İşletmelerimizin sesi, makinelerin çalışması bizlere huzur veriyor. Önerilerimiz dikkate alındığında, istihdama katkı için değil bir, 10 kişi birden alırız. Suriyeli işçilerin istihdamına da katkı sağlarız” diye konuştu.

YENİ PAZARLAR KEŞFETMEK GEREK

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) de 24 farklı kategoride 2015 yılının başarılı ihracatçılarını ödüllendirdi. Vestel, Kale Kilit, Öztiryakiler, Korkmaz ve Mesan Kilit gibi başarılı 61 firmanın ödül aldığı İDDMİB İhracatın Metalik Yıldızları Ödül Töreni sektörü bir araya getirdi. 2023 hedeflerinin 25 milyar dolar olduğunu belirten İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz, “Bu hedefi yakalamak için yeni pazarlar keşfetmemiz, var olan pazarlarımızda ihracatımızı artırmamız gerek. Bu da katma değerli ve yenilikçi ürünler üretmekle olur. Bunun yolu ise Ar-Ge, inovasyon, markalaşmak ve endüstriyel tasarımdan geçiyor” dedi.