Sözcü Plus Giriş

2016 Paris Otomotiv Fuarı’nda Göze Çarpan Otomobil Modelleri

115. Paris Otomotiv Fuarı’nda adeta Türk rüzgarı esiyor. Birçok devin bu yıl katılmadığı fuara ‘Made in Turkey’ yazılı otomobiller damga vurdu

Metin KÖKLÜÇINAR
06:16 -
2016 Paris Otomotiv Fuarı’nda Göze Çarpan Otomobil Modelleri

Otomotiv dünyasının kalbi Avrupa'da yılın en büyük ve en son büyük buluşması Paris Otomobil Fuarı'nda atıyor. İlk kez kapılarını 1898 yılında açan fuar, aynı zamanda dünyanın en eski otomobil organizasyonlarından biri unvanını da taşıyor.
2014 yılında 1.2 milyondan fazla ziyaretçiyi çeken Paris Otomobil Fuarı'nda bu yıl katılım ve ziyaretçi rekorunun kırılması bekleniyor.

YOĞUN İLGİ GÖRDÜLER

Resmi açılışı yarın yapılacak fuar 16 Ekim'e kadar ziyaretçilere açık olacak.
Paris Otomobil Fuarı'nda Türkiye pazarını çok yakından ilgilendiren ve yüksek satış adetlerine ulaşacak çok sayıda model de sergi aldı. Ancak bunlar arasında Türkiye'de üretilen modeller fuarda yoğun ilgi çekti. Toyota Adapazarı fabrikasında üretimi başlayan ülkemizin ilk SUV'u C-HR, dünyada sadece Bursa'da üretilecek Renault Megane Sedan, önümüzdeki ay öncelikle ülkemizde satılmaya başlayacak Honda Civic Sedan ülkemizin gururu olarak Paris'te görücüye çıktı. Tümüyle yeni modeller dışında yine ülkemizde üretilen Renault Clio ve Hyundai i10 da kapsamlı bir makyaj sonrası taze yüzleriyle ziyaretçilerle buluştu.

13

150 yeni model tanıtılacak

Yaklaşık 150 yeni modelin tanıtıldığı fuarda, Fransız Peugeot, Citroen ve Renault kendi evlerinde olmanın avantajını kullanıyor. Standart ve hemen satışa sunulacak yeni modeller dışında fuarda, süper spor otomobiller, en yeni elektrikli modeller ve büyük SUV'lar da sahne alıyor. Daha önce Cenevre, Detroit ve Çin dışında hiçbir fuarda yer almayacağını açıklayan Volvo'nun bu kararının şoku geçmemişken, Paris'e Aston Martin, Ford, Lamborghini, Bentley, Rolls-Royce ve Mazda katılmayacağını açıkladı. Katılım maliyetinin 20 milyon Euro gibi yüksek bedellere ulaşması yüzünden markaların bu kararı aldığı konuşuluyor.

18

Adapazarı'ndan C-HR

Türkiye'nin ilk yerli SUV'u unvanı da kazanan Toyota C-HR tüm detaylarıyla Paris'te ilk kez Avrupalı tüketicilerin karşısına çıktı. C sınıfında mücadele edecek yeni model, aynı zamanda Toyota Adapazarı fabrikasının önemli ihraç kalemlerinden biri olacak. Toyota Paris'te Yeni Prius Plug-in Hybrid ve FCV Plus'ın da Avrupa prömiyerini yaptı.

17

Egea ailesi tamamlandı

Paris'te Bursa' fabrikasında üretilen Egea ailesinin en yeni üyesi Station Wagon'u Avrupalı tüketicilerin karşısına ilk kez çıkaran Tofaş, ağırlıklı olarak Avrupa'da satacağı yeni modeliyle aileyi de tamamlamış oldu. Fiat Egea Sedan önümüzdeki haftadan itibaren öncelikle ülkemizde satışa sunulacak.

12

Bursa'dan dünyaya Renault Megane Sedan

Fuarın ev sahiplerinden Renault, Bursa'da üretilen Megane Sedan ve Koleos'un dünya tanıtımını Paris'te gerçekleştirdi. Talisman'a benzeyen şık hatlarıyla dikkat çeken Megane Sedan, ekim sonundan itibaren önce Türkiye'de ardından da dünya pazarlarında satılmaya başlanacak. 200 milyon Euro yatırımla geliştirilen ve toplam 500 bin adet olarak üretimi planlanan modelin yüzde 80'lik kısmı dış pazarlara gönderilecek.

15

Hyundai'den makyajlı i10

HyundaI'nin İzmit Fabrikası'nda üretilen i10 modeli Paris'te yeni haliyle ilk kez Avrupa'da sergilendi. Geçirdiği yenilenme operasyonu sonrasında görüntüsü, sportif hava girişleri ve yükseltilen donanım seviyesiyle beğeni topladı. Fuarda ayrıca ülkemizde de önemli satış adetlerine ulaşan Hyundai i30'un tümüyle yenilenmiş versiyonu sergi aldı. 3'üncü neslinde tasarım ve motor yelpazesinde önemli değişikliklerin yapıldığı i30 da önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulacak.

16

Şekerpınar'dan Civic Sedan

Honda Civic'in sadece Türkiye'de üretilecek Sedan versiyonu Paris'te Avrupa prömiyerini gerçekleştirdi. 10'uncu nesil Civic HB ile aynı anda sergilenen yeni versiyon, büyümüş hatları ve yeni teknolojileriyle fuarda büyük beğeni topladı.
Civic Sedan, 8 Ekim itibarıyla Honda bayilerinde 75 bin 740 TL'den başlayan fiyatla satılacak. Honda standının sürprizi ise yenilenen Civic HB modelinin Type R Prototipi oldu. Bugüne kadar üretilmiş en iyi Civic yorumu yapılan model, önümüzdeki aydan itibaren Türk tüketicilerle buluşacak. Bilgi ve eğlence sistemleriyle de dikkat çeken Civic Sedan, aynı zamanda Avrupa pazarlarına da Şekerpınar fabrikasından ihraç edilecek.

Son güncelleme: 10:53 30.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more