Dolar kuru 2.97’ye geriledi

Petrolde yükseliş ve Fed etkisiyle dolar 3.0 liranın altına inerek, 2.97'ye kadar geriledi.

Dolar kuru 2.97’ye geriledi

Petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket ve ABD Merkez Bankası`nın (Fed) beklendiği gibi faizleri sabit tutmasıyla, dolar 3.0 liranın altına çekildi.

Fed`in faiz kararı öncesi 3.0100 – 3.0200 lira dolayında hareket eden dolar, güne 3.00 lira düzeyinin hemen altında başladı ve 2.9835 liraya kadar geriledi. Akşam saatlerinde ise dolar 2.97’ye kadar geriledi. Dolara paralel olarak, euro da 3.28 – 3.30 lira düzeyinden 3.2572 liraya kadar indi.

Fed, iki günlük toplantısının ardından dün gece faizleri değiştirmediğini ve küresel piyasaları “yakından izlediğini” açıkladı. Fed açıklamada ayrıca, faiz artışlarına devam edeceği yolundaki planlarını sürdüreceği işaretini de verdi.

Rusya`nın küresel petrol stoklarındaki fazlayı kontrol edebilmek için Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)  ile işbirliği yapılabileceği yolundaki açıklamaları da döviz piyasalarında etkili oldu.

Petrol fiyatlarındaki yükselmenin risk algısını olumlu etkilemesine bağlı olarak gelişmekte olan piyasalara yönelimi artırması, bu ülke varlıklarına da talebi artırıyor.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...