Sözcü Plus Giriş

Peugeot ve Citroen’den İran’a büyük yatırım

İran'a uygulanan ambargonun kalrdırılmasının ardından Peugeot ve Citroen (PSA) ülkeye 400 milyon euro yatırım yapacak. PSA İranlı Khodro ile üretim anlaşması imzaladı. 2017'nin ikinci yarısından itibaren Peugeot 208, 2008 ve 301 modellerini İran'da üretilmeye başlanacak.

Güncellenme: 12:24, 22/06/2016
Peugeot ve Citroen’den İran’a büyük yatırım

Peugeot ve Citroen markalı otomobillerin üreticisi Fransız PSA Ortadoğu’nun en büyük otomobil pazarı olan İran’a dönüş için Iran Khodro ile üretim anlaşmasına nihai halini verdi.  PSA’nın dün yaptığı açıklamaya göre, Ocak ayında yapılan ön anlaşma çerçevesinde kalınarak Iran Khodro ile PSA’nın yüzde 50’şer ortak olduğu şirket gelecek beş yılda yeni modellerin üretimine ve ar-ge’ye 400 milyon euro yatırım yapacak.

An employee works on the automobile assembly line of a Peugeot 208 car at the PSA Peugeot Citroen plant in Poissy, near Paris, France, April 29, 2015. REUTERS/Benoit Tessier

Peugeot 208 üretim bandında

İran’ın geçen yıl Temmuz ayında nükleer programını sınırlamayı kabul etmesiyle birlikte ülkeye uygulanan uluslararası ekonomik yaptırımlar kaldırılmaya başlandı. Yaptırımların kaldırılmasını takiben PSA’nın yanı sıra Renault ve Volkswagen gibi Avrupalı otomobil üreticileri İran pazarına girmeye çalışıyorlar.
PSA-Iran Khodro ortaklığı 2017’nin ikinci yarısından itibaren Peugeot 208, 2008 ve 301 modellerini üretmeye başlayacak. Yaptırımlar öncesinde İran’ın en çok satan otomobillerini üreten PSA, Asyalı otomobil üreticilerinin de varlık göstermeye başladığı İran pazarındaki payını tekrar kazanmak istiyor. PSA yaptırımlar öncesinde yılda 458,000 adet satış ile İran pazarından yüzde 30’a yakın pay alıyordu.

PSA ayrıca İran pazarını ABD’nin baskıları nedeniyle 2011 yılında terk etmesinden kaynaklanan zararlar nedeniyle Iran Khodro’ya 446 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiğini Şubat ayında açıklamıştı.

REUTERS

Yayınlanma Tarihi:12:20,