Sözcü Plus Giriş

Piyangoyu sigortacı satacak

Yaklaşık 7 yıldır vekaletle yönetilen Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na İslami sigortacılığın geliştirilmesi için çalışan Mehmet Bostan getirildi

Güncellenme: 07:35, 27/02/2016
Piyangoyu sigortacı satacak

Erdoğan SÜZER / ANKARA

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) koltuğu sahibini buldu. ÖİB, eski başkan Metin Kilci'nin enerji müsteşarlığı görevine atandığı 2009 yılından bu yana Ahmet Aksu'ya verilen vekaletle yönetiliyordu. Hükümet dün üçlü kararnameyle sürpriz bir şekilde Mehmet Bostan'ı, ÖİB'nin başına atadı.

ÖIB'nin başına atanan Mehmet Bostan, yapacağı özelleştirmelerle AKP hükümetinin kasasını dolduracak.

Özel sektörde bankacılık ve sigortacılık alanlarında çalışan Mehmet Bostan, sektöre Denizbank'la girdi, çeşitli bankalarda görev yaptıktan sonra Vakıfbank'a ait Güneş Sigorta'da genel müdür yardımcılığı, Vakıf Emeklilik'te de genel müdürlük yaptı. Bostan en son Turkcell Global Ödeme Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu.

11 MİLYAR TL HEDEFE ULAŞACAK

Bostan, Vakıf Emeklilik'teki yöneticiliği döneminde özellikle İslami sigortacılığın geliştirilmesi yönünde yaptığı çalışmalarla adından söz ettirdi. Hükümetin özelleştirme yoluyla yeniden kaynak arayışını hızlandırdığı bir dönemde başkanlık koltuğuna oturan Bostan'ın göreve geldiği ilk yıl hedeflenen 10.8 milyar liralık özelleştirme gelirine ulaşması gerekiyor.
Bostan'ın, özelleştirme portföyünde bulunan kamuya ait 21 kuruluş, 589 taşınmaz, 49 tesis, 2 liman, 8 otoyol, 2 boğaz köprüsü ve hepsinden önemlisi şans oyunlarının lisans hakkını satıp hükümete kaynak sağlamaya çalışacak.

Yayınlanma Tarihi:06:27,