Piyasa Mehmet Şimşek’le ‘oh’ çekti

Başbakan Binali Yıldırım 65. Hükümeti açıkladı. Herkes ekonomi yönetiminde Mehmet Şimşek'in olup olmayacağını merak ediyordu. Yıldırım Başbakan Yardımcısı olarak Mehmet Şimşek'e 65. hükümette yer verdi. Şimşek'in ardından piyasalar derin bir 'oh' çekti. Dolar 3 liranın üzerinden 2.97 seviyelerine kadar indi. Borsa İstanbul yüzde 1.85 artış göstererek 78 bin seviyesini aştı.

Piyasa Mehmet Şimşek’le ‘oh’ çekti

Öte yandan Maliye Bakanı Naci Ağbal da koltuğunu korudu.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ise görevini bir önceki Bakan Nihat Zeybekci’ye bıraktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak Enerji Bakanı olarak kabinede yerini korudu. Albayrak’ın ismi Başbakanlık için de geçiyordu.

ÇELİK YERİNİ KORUDU

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ekonomi kadrosundan yerini koruyan isimler arasında yer aldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi de yerini korudu.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise yerini Lütfü Elvan aldı.

Kabinedeki önemli bir süpriz ise 62. hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yapan Nurettin Canikli Başbakan Yardımcısı olarak kabinede yerini aldı.

‘PİYASALAR OLUMLU KARŞILADI’

XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay ise, piyasaların ekonomi yönetiminde çok fazla değişikliğe gidilmemesini iyi yorumladığını belirterek, “Mehmet Şimşek'in görevinde kalıyor oluşu, ekonomi yönetiminde geçmiş ekolden gelen bir isim olması piyasalar açısından olumlu karşılandı” diye konuştu.

Bununla birlikte Nurettin Canikli'nin de Başbakan Yardımcısı olması ve görev dağılımının henüz yapılmamasına da dikkat çeken Toktay, “Ekonominin iki isimle götürülmesi durumunda piyasalar bunu hoş karşılamayabilir. Çünkü görüş ayrılıkları yaşanabilir” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...