Piyasalar Başçı’nın açıklamalarını izleyecek

Piyasalar bugün enflasyon raporu toplantısını, Hazine ihalelerini ve dış piyasalardaki gelişmelere odaklanacak.

Piyasalar Başçı’nın açıklamalarını izleyecek

Petrol fiyatlarındaki düşüş ve kurumsal döviz talebi ile dün yönünü yukarı çeviren dolar/TL yükselişini sürdürerek bu sabah 3.03 civarında işlem görürken, piyasalar bugün yılın ilk enflasyon raporu toplantısında TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın açıklamalarını, Hazine ihalelerini ve dış piyasalardaki gelişmeleri izleyecek.

Bugün saat 1030’da Ankara’da yapılacak olan yılın ilk Enflasyon Raporu bilgilendirme toplantısında Başkan Erdem Başçı da bir sunum yapacak.

TCMB son PPK toplantısı açıklamasında enflasyon üzerinde artan maliyet unsurlarının etkisine dikkat çekerken, ilk enflasyon raporunda 2016 yılı enflasyon tahmininin en azından OVP seviyesine çekilebileceğini belirten ekonomistler, para politikasının önümüzdeki dönemde seyrine ilişkin de daha fazla sinyal verilmesini bekliyor.

Öte yandan Hazine bugün gerçekleştireceği 2 ve 10 yıllık gösterge tahvil dahil üç ihale ile Ocak ayı borçlanma programını tamamlayacak.

Yurtdışında ise saat 1700’de açıklanacak olan ABD tüketici güven endeksi ile petrol fiyatlarının seyri izlenecek.

Ham petrol fiyatları Suudi Arabistan ve Irak’tan gelen fazla üretim haberlerinin küresel arzın yüksek olduğu endişelerini artırmasıyla dün başladığı kayıpları devam ettirerek varil başına 30 doların altına indi.

Petroldeki düşüş ABD borsaları ve tüm gelişmekte olan ülkelerde riskten kaçışı tetikleyerek dolar/TL’ye de yükseliş olarak yansıyor. Ancak Türkiye’nin en büyük ithalat kalemi olan enerji maliyetini düşürdüğünden, ekonomileri petrole bağlı olan benzer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre TL satış baskısından daha sınırlı etkilenebiliyor.

Küresel piyasalar kuzey yarımküredeki soğuk hava dalgasının petrol fiyatlarında artışa neden olmasının yanı sıra, geçen hafta Avrupa Merkez Bankası’nın ilave parasal genişleme adımları atabileceği sinyallerini vermesiyle Japonya Merkez Bankası gibi diğer bankaların da benzer bir yol izleyebilecekleri umuduyla destek bularak, haftaya olumlu başlamıştı.

Dün saat 1712’de 3.0160/3.0170 seviyesinde olan dolar/TL , bu sabah saat 0858’de 3.0325/3.0335 seviyesinde işlem görüyor.

Dün aynı saatte 3.1425/3.1439 seviyesinde olan sepet bazında TL  bu sabah 3.1627/3.1629, 3.2701/3.2718 seviyesindeki euro/TL ise 3.2918/3.2928 seviyesinde işlem görüyor.

Tahvil-bono piyasasında 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.01 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.02 oldu.

Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.02 seviyesinden gerçekleşti.

FED TOPLANTISI

Piyasalar için yurtdışında bu haftanın en önemli gündem maddesi ise Fed’in Aralık’ta yaklaşık 10 yıl aradan sonra yaptığı ilk faiz artırımı ardından Çarşamba günü gerçekleştirileceği faiz toplantısı olacak. FOMC toplantısı ardından Cuma günü açıklanacak olan ABD büyüme verisi de önem kazanıyor.

Fed’in vereceği sinyaller özellikle gelişmekte olan piyasaların seyri için önemli olacak.

Düşen petrol fiyatları ve gittikçe kötüleşen Çin ekonomik görünümünün ekonomi politikalarını nasıl etkileyeceğini görmek için Fed’in Ocak toplantısına bakmak yeterli olacak. Küresel büyümenin yavaşladığına yönelik endişeler yaklaşık son 10 yılın ilk defa Aralık ayında faiz artıran Fed’in ileride yapacağı faiz artışlarındaki hızın sorgulanmasına yol açıyor.

Fed’in Mart ayında faizleri artıracağına dair beklentiler şimdiden azalmaya başlarken, Reuters anketine katılan ekonomistler daha önce 2016 yılı için dört faiz artışı beklerken, bu beklentiler şimdi üçe düştü.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...