Rezerv pilot uygulaması mı geliyor?

Türkiye, başarısız darbe girişimi sonrası tutuklanan darbeci pilotlar nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) ortaya çıkabilecek olası pilot açığını gidermek amacıyla "rezerv pilot sistemi" uygulamasını konuşuyor.

Rezerv pilot uygulaması mı geliyor?

15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi sonrası bazı FETÖ/PDY ile bağlantılı TSK mensubu savaş pilotları tutuklanmıştı. Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Türk Hava Kuvvetleri’nde kağıt üstünde ortaya çıkan pilot açığını gidermek amacıyla 15 Temmuz’dan 2 gün sonra Savunma Bakanlığı’na bir gönüllü pilot listesi verdiklerini belirtti. İlker Aycı, konu ile ilgili olarak Habertürk gazetesine, THY bünyesinde TSK kökenli 800 pilot olduğunu ve 500’ünün son 5 yılda geldiğini belirterek, hemen hemen hepsinin TSK’ya dönmeye gönüllü olduklarını ifade etti.

“REZERV PİLOT” SİSTEMİ

Ayrıca Aycı, İsrail ve ABD’de de bulunan “rezerv pilot” uygulaması gibi formüller üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Amerika'da pilotların hem orduda hem sektörde çalışabildiği modeller söz konusu. Biz de pilotların her iki kurumda çalışabileceği modelleri inceliyoruz.” dedi.

ABD’DE 70 BİN PERSONEL

“Rezerv pilot sistemi” ABD Hava Kuvvetleri’nde yıllardır uygulanıyor. Hatta hava kuvvetlerine bağlı bir Air Force Reserve Command (Hava Kuvvetleri Rezerv Komutanlığı) bulunuyor. ABD Hava Kuvvetleri sitesinden derlenen bilgilere göre bu komutanlığa bağlı içinde pilotlar, yer ekibi, mühendisler ve diğer çalışalarında bulunduğu 70 bine yakın personel bulunuyor. Bu personel aktif olarak eğitim gören, beklemede olan, bireysel rezerv ve emekli rezervler olarak 4’e ayrılıyor.

HEM SİVİL HEM SAVAŞ PİLOTU

Beklemede olan rezerv personeller arasında ABD Hava Kuvvetleri’nde aktif olarak görev almayan veya artık terfi alamayacağı kesinleşmiş pilotlar “rezerv pilot” statüsünde bulunuyor. Bu pilotlar ABD Hava Kuvvetleri’nden ayrılmadan, çeşitli sivil havacılık kuruluşlarında çalışmaya başlıyorlar. Ancak yılın belirli zamanlarda savaş pilotluğu görevlerini de yerine getiriyorlar.

BAKAN IŞIK’TAN SİNYAL

Türkiye’de bu sistem çeşitli zamanlarda gündeme gelmiş ancak geçtiğimiz hafta Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından konuyla ilgili adımın atılacağı sinyali verilmişti. Bakan Işık, konuyla ilgili olarak daha önce TSK’da pilot olarak çalışmış ama şu anda sivilde çalışanların, yılda belirli bir gün TSK’ya gelip orada görev yapması konusunda havayolu şirketleri ile ilgili ortak bir çalışma yürüttüklerini açıklamıştı.

YENİ DÜZENLEME GEREK

Bir dönem THY’de de çalışan emekli bir savaş pilotu, mevcut şartlarda kimsenin THY’den ayrılmaya gönüllü olamayacağını, yeni bir düzenleme gerektiğini belirterek “Anca OHAL yasasıyla hükümet pilota “THY’yi bırakacaksın hava kuvvetlerine geri döneceksin” derse ya da THY’yi bırakmadan bir formül bulunursa olabilir. Kimse maaşının 10’da birine 5’te birine geri dönmek istemez. Herkesin bakmakla yükümlü olduğu ailesi var. Ancak savaş çıkması durumunda tabiki herkes kayıtsız şartsız gözünü kırpmadan savaş uçağı kullanır.” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...