Sözcü Plus Giriş

Ruslar’dan Türkiye’ye gaz şoku!

Gazprom Türkiye'ye gönderdiği gazı azalttı.

Güncellenme: 15:28, 25/02/2016
Ruslar’dan Türkiye’ye gaz şoku!

Rus enerji devi Gazprom, Türkiye’ye gönderdiği gaz miktarını 10 Şubat’tan bu yana azalttı. Rus haber ajansı Interfax’ın Türkiye Enerji Bakanlığı’na yakın bir kaynağa dayandırdığı habere göre Gazprom bu kararı alıcılarla yaşanan fiyat anlaşmazlığı ve Türkiye’deki sıcak hava şartlarından dolayı aldı.

Foto: DHA

Bulgartransgaz’ın verilerine göre Gazprom 10 Şubat’tan itibaren Türkiye’ye doğal gaz arzını kayda değer şekilde kıstı. Türkiye, Rusya’dan doğal gazın yarısını Bulgaristan üzerinden geçen Batı hattından alıyor.

İnterfax’ın haberine göre 10 Şubat’tan başlayarak Rusya’nın Türkiye’ye dogal gaz arzı 2015’in aynı dönemine göre yüzde 10 oranında azaldı. Geçtiğimiz hafta ise arz geçen yılın aynı döneminin yüzde 50’si seviyesine indi.

24 Şubat’ta ise Batı rotasından Rusya’nın Türkiye’ye doğal gaz arzı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 düşüşle 26,7 milyon metreküp oldu.

Düşüşün sebeplerinden birini hava koşullarına bağlayan şirket, 15 ve 16 Şubat tarihlerinde İstanbul'da hava sıcaklığının mevsim normallerinden yüksek olduğunu aktardı.

Agency Gas Information’a (AGI) bilgi veren bir Türk yetkili ise “Problem, Rusya’nın Türk özel sektör şirketlerine gönderdiği gazın azalmasında kaynaklanıyor. Türk özel şirketleri ile Gazprom arasında fiyat anlaşmazlığı biliniyor” diye konuştu.

Gazprom daha önce yaptığı açıklamada Türk gaz şirketleri Bosphorus Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı, Kibar Enerji, Avrasya Gaz ve Shell Enerji’ye doğal gaz fiyatında yüzde 10,25 iskontoyu 1 Ocak 2015’ten geçerli olmaz üzere kaldırmak istediğini duyurmuştu.

Türkiye, 2015 yılında Rusya'dan 27 milyar metreküp doğalgaz almıştı.

Rusya'nın, Almanya'dan sonra Avrupa'daki en büyük doğalgaz müşterisi olmuştu. 

ENERJİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Enerji Bakanlığı, Gazprom’un Türkiye’ye gönderilen doğalgazda kesinti yapması üzerine bir açıklama yaptı. Bakanlığın kaynakları, Gazprom’un alıcılarla yaşanan fiyat anlaşmazlığı nedeniyle yüzde 10 kesintiye gittiğini, bu kesintinin vatandaşı etkileyecek bir miktar olmadığını belirtti.

Yayınlanma Tarihi:14:56,