Rusya hükümetinden yeni anti kriz planı

Rusya hükümeti ekonomik krizle başa çıkabilmek için yeni bir anti kriz planı oluşturdu.

Rusya hükümetinden yeni anti kriz planı

Rusya Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan plan, devlet şirketlerinin gizliliğini ve ticaretteki payının azalmasını, küçük ve orta ölçekli şirketlere hükümet desteği, hukuki ve kolluk güçleri sisteminde bazı düzenlemeler öngörüyor.

Rus Vedomosti Gazetesi'nin ortaya çıkardığı ekonomik plan, 4 ayrı bölümden oluşuyor; ekonomideki yapısal değişikliklerde düzenlemeler, yatırım ortamını destekleme, bölgeleri ve iş kollarına destek ve sosyal destek. Yeni ekonomik plan için finansal destek bütçeden ve hükümetin anti kriz fonundan sağlanacak. İş kollarını destekleme planı, ulaşım aracı üretimi, hafif araç ve otomobil sanayi, devlet garantilerini 20 milyar rubleye (250 milyon dolar) çıkarma ve tarımı destekleme gibi alanları da kapsıyor.

27 Ocak’ta hükümetin ekonomi temsilcileriyle bir araya gelen Vladimir Putin, mevcut ekonomik durumu görüşerek, ekonomik büyümeyi hızlandırma ve yeni bir anti kriz planı üzerinde çalışmalar yapmıştı. Görüşmeye katılan bir temsilci, bakanlığın yeni anti kriz planının Putin tarafından onaylandığını bildirmişti. Hükümetin oluşturduğu ve ekonomide yapısal değişiklikler öngören planın maliyetinin yaklaşık 737 milyar ruble (9 milyar dolar) olması bekleniyor.

Hükümetin anti kriz planı hazırlıklarının sürdüğü belirtildi. Nihai planın 5 Şubat tarihinde hazır olması bekleniyor. (CİHAN)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...