Rusya krizinin artçıları Ege’yi vurmaya başladı

Rus turistleri kaybeden Antalya, İngiliz ve Hollandalı turisti Antalya’ya çekti. Krize düşen Egeli turizmciler umudunu yerli turiste bağladı.

Rusya krizinin artçıları Ege’yi vurmaya başladı

Sayime BAŞÇI / SÖZCÜ

Rusya'nın Türkiye'ye tatile gelen 4.5 milyon turisti engellemek için koyduğu ‘'tur satış yasakları' Antalya Bölgesi'ni vururken, artçıları ise Ege Bölgesi'ndeki turizmcileri etkilemeye başladı.

Foto: SÖZCÜ

Yaklaşık 3 milyon Rus'u ağırlayan Antalyalı turizmciler alternatif pazar arayışları çerçevesinde iç piyasa ve Avrupa'da yeni kampanyalara başladı. Özellikle İngiliz ve Hollandalı turistlerin bu yıl Ege yerine Antalya'yı tercih etmeye başladığına işaret eden ETS Tur Yönetim Kurulu Başkan'ı Mehmet Ersoy, “Antalya Ege'nin pazarından almaya başladı. Rakamlar büyük olduğu için herkes Antalya'yı konuşuyor ama asıl sıkıntı Ege'de” açıklamasını yaptı.

BODRUM'U YERLİ TURİST DOLDURACAK

Dün İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ersoy, Ege Bölgesi'ndeki turizm beldelerinde, yabancı turist sayısında düşüş yaşanacağını kaydetti. Bölgedeki havalimanı giriş çıkış sayılarında azalmanın başladığını söyleyen Ersoy, Belçika ve Fransa'dan gelen rezervasyonlarda da düşüş olduğunu aktardı. Bu iki ülkede yaşanan terör olaylarının da sayıdaki azalmaya etki ettiğini belirten Ersoy, şunları söyledi: “Antalya'da rakamlar büyük ama bireysel olarak bakıldığında asıl sıkıntı Ege'de. Her bölge bu noktada diğerinden turist çekebilir. Ege Bölgesi'nde mayıs-eylül arasını yerli turistler doldurur. Biz Bodrum Bölgesi'ni doldururuz.  3 milyon Rus turist ağırlayan Antalya ise bunun ancak 1 milyonunu iç pazar, İsrail ve İran'dan gelecek ek turistlerle telafi edebilir. 2015 bilançolarını 2016'da yakalamayı beklemek çok gerçekçi değil.”

Türkiye'nin bulunduğu coğrafya göz önüne alındığında turizm sektörünün ağırladığı toplam turist sayısının yüzde 60'ının Avrupalı yüzde 20'sinin BDT ülkeleri ile yüzde 20'sinin de yerli turistlerden oluşması gerektiğine işaret eden Ersoy, sektörün en başta Rusya'ya bağımlı ve yanlış bir şekilde geliştiğini belirtti. Bu noktada yeniden yapılanmanın uzun bir zaman alacağını ancak çarenin turizm bölgelerine yapılacak tarifeli seferlerde yattığını dile getiren Ersoy, “Antalya charter seferler ile bugünlere gelerek bir mucize yarattı. Tarifeli seferle başarılabilirse her koşulda hem kişi sayısında hem de gelirde artış yaşanabilir. Dubai'yi yaratan Emirates ve tarifeli seferleridir” diye konuştu.

YABANCI DAHA FAZLA HARCIYOR

Bu yıl kampanyalarda sektörün iç pazara odaklandığını ancak yabancı turist ile yerli turistten elde edilen gelirin aynı olmadığını kaydeden Ersoy, 2 yerli turistin geceleme sayısı ile ancak bir yabancı turistin yerini doldurabildiğini belirtti. Yerli turistin otel dışında çok fazla harcama yapmadığını da anlatan Ersoy, yabancı turistin yerliye göre 5 kat daha fazla harcama yaptığını aktardı. Ersoy, iç turizmdeki fiyat indirimi beklentisi ile bu yıl erken rezervasyonlarda geçen yıla göre yüzde 35'lik artış yakalayacaklarını da sözlerine ekledi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...