Rusya’dan yeni ambargo gelir mi?

Bugün Rusya ile ilişkiler yeniden gerilirken, iş dünyası temsilcileri Rusya’dan yeni bir ambargo gelebileceğini, Rusların ‘hisli’ ve ülkede tek kişilik bir yönetim olduğuna işaret ettiler.

Rusya’dan yeni ambargo gelir mi?

Kasım ayında düşürülen uçak nedeniyle kopma noktasına gelen ve son dönemde yumuşaması beklenen Türkiye-Rusya ilişkileri, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un açıklamasıyla tekrar gerilmeye başladı.

Lavrov'un ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesinden saatler sonra Ankara'ya “Irak'taki askerlerini çek” çağrısı, 1 Ocak'ta Rusya tarafından uygulanmaya başlanan ambargonun yumuşamasını bekleyen iş dünyasını tedirgin etti. İş dünyasına göre, Rusya'dan yeni bir ambargo gelebilir.

TİCARET YARI YARIYA DÜŞTÜ…

Nitekim, 1 Ocak itibariyle başlatılan ambargo Türkiye Rusya ticaret ilişkilerini ciddi bir şekilde etkiliyor. Geçen yıl Nisan sonu itibariyle 8 milyar 813 milyon dolar olan iki ülke arasındaki toplam ticaret, bu yıl aynı dönemde 5 milyar 561 milyon dolara gerilemiş bulunuyor. Rusya'dan gelen turist sayısı Nisan ayında yüzde 79.28 oranında düşerken, Türk müteahhitlik sektörünü de bu dönemde ülkede yeni bir iş üstlenmedi.

“ÇOK BÜYÜK ALINTERİ VAR”

Bununla birlikte, iş dünyası ticaretle siyasetin ayrı tutulması gerektiğini düşünüyor. Uzun yıllar Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) Avrasya Koordinatör başkanlığını yürüten, Rusya'yı en yakından tanıyan işadamlarından biri olan Tuğrul Erkin, Rusya ile ilişkilerin Sovyetler Birliği döneminde başladığını, çok büyük emekler verilerek bugünlere getirildiğini belirterek, “O dönem milyon dolar için büyük uğraşlar verirken, şimdi milyar dolarları konuşuyoruz. Ülkenin ilk büyük hastane, otel projelerini Türk müteahhitler yaptı.  Çok çalıştılar. Hem ticaretimiz hem de projelerimiz arttı. Bütün bunlar çok büyük emek ürünüdür. Türk mühendisinin, işçisinin çok büyük alınteri var” diye konuştu.

Bütün bunların çok büyük çabalar sonucu olduğunu vurgulayan Erkin, “Şimdi bu çabaları baştan başlatmamak lazım. Tekrar aynı çabaları yaşamamamız lazım. Burada kimsenin ‘Ben seninle ticaret yapmaktan vazgeçtim' deme hakkı yok. İnsani cepheden baktığımızda bu büyük çabayı kimsenin ortadan kaldırmaması lazım” dedi.

Rusya ile Türkiye insanının birbirine benzer taraflarının çok olduğunu belirten Erkin, şöyle devam etti: “Belki de bu yüzden bu kadar uzlaştık. Yine bu yüzden iki tarafın da bu kırgınlığı gidecek adımlar atması lazım. Aksi takdirde bu ilişkiler birkaç yıl sonra soğumaya başlar. Yeni satıcılar ortaya çıkar. Dev projeleri onlar alır. Biz de devre dışı kalırız. Bu yüzden muhakkak bir çözüm yolu bulmak lazım. Çözüm yolunun da iki tarafın liderlerinden geçtiğine inanıyorum.”

DİĞER ÜLKELERLE DE TİCARET DÜŞÜYOR

Rusya ile birlikte diğer Avrasya ülkeleri ile de ticaretin düştüğüne işaret eden Erkin, “Her ne kadar sorun Rusya ile Türkiye arasında gibi görünüyorsa da rakamlara bakın. Kan kardeşi olduğumuz ülkelerde de ticaretimizde düşüş var. Bunun sebebi de onların Rusya ile mecburi ilişkilerinden kaynaklanıyor. Onlarla da bir soğukluğumuz var. Bir toplantıda Kazakistan Cumhurbaşkanı bize ‘Siz zaman geçtikçe yüzünüzü batıya döndürdünüz. Doğaldır ki yüzünüzü batıya döndürdüğünüzde sırtınız da bize döndü' dedi. Bu ülkelerle de ilişkilerimizi canlandırmamız lazım” diye konuştu.

Erkin'e Lavrov'un yeni açıklamasıyla birlikte “Rusya'dan yeni ambargo gelebilir mi” sorusunu yönelttiğimizde ise bize şunları anlattı: “Gelebilir. Ruslar hissilerdir. Tek kişilik bir yönetim vardır. Rus politikası Başkan Putin'in iki dudağının arasındadır. Kaldı ki rakamları iyi incelemek lazım. Sadece Rusya değil, çevre ülkelerle yaptığımız ticaretimiz de düştü. Rusya'ya 50 kamyon domates, 30 kamyon çilek satmak, aramızdaki ticareti kompanse edecek bir rakam değil. Son dönemde ülkede alınmış kaç tane müteahhitlik işi var? Rusya ile ticaretin gelişmesi üreticimizin büyümesi açısından çok olumlu bir şey. Rusya'nın bizden anlamlı büyüklükte ürün satın alması bizi çok canlandırır. Enflasyonun düşmesinde önemli rol oynar. Turizm de aynı şekilde. Burada da büyük bir kayıp var” dedi.

TÜRKİYE'DEN KRİTİK ÜRÜN ALMIYOR

Rusya ile Türkiye ticaretini değerlendiren Erkin, şunları anlattı: “Türkiye, Rusya'nın satın altığı toplam mandalinanın sadece yüzde 8-10’unu veriyor. Rusya ticaretinde Türkiye'nin payı yüzde 5'ler, yüzde 3'ler düzeyinde. Bizim sattığımız kritik hiçbir ürün yok. ‘Ben vermezsem o perişan olur' diyeceğimiz ürün yok. O mandalinayı almazsa ölmez. Gider Bulgaristan'dan alır. Ama doğalgaz bizim için çok kritik. Doğalgazı başka yerden alamayız. Almamız için çok büyük paralar harcamamız lazım. En iyi dostumuz Azerbaycan, o bile başkalarıyla daha çok ticaret yapıyor.”

“AMBARGONUN YUMUŞAMASINI BEKLİYORUZ”

Akdeniz İhracatçıları Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Bülent Aymen ise her şeye rağmen umutlu. Bütün beklentilerinin siyasetle ticaretin ayrı tutulması olduğunu belirten Aymen, “Rusya'nın ambargo konusunda yumuşayacağını bekliyoruz. Ambargodan onlar da zarar görüyorlar” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...