Sözcü Plus Giriş

Sebze ve meyvede künye dönemi

Sebze ve meyvede yeni bir dönem başlıyor. Tüketiciler bundan böyle aldıkları sebze ve meyvelerin nerede, ne zaman, kim tarafından hangi şartlarda üretildiğini üzerindeki etiketten görebilecek. Sebze ve meyvelerin toptan ve perakende ticaretinde kullanılacak künyelere ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Fırat TUR
10:48 -
Sebze ve meyvede künye dönemi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın, sebze ve meyvelerin künyelendirilmesinde kullanılacak usul ve esasları belirleyen tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Tüketici alışveriş yaparken malların üretim yerini, cinsini, miktarını, hangi üretici ve işletmeye ait olduğunu, varsa sertifika bilgilerini üzerindeki barkotlu etiketten görebilecek. Etiketin üzerinde ‘Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Hal Kayıt Sisteminden alınan künye bilgilerini www.hal.gov.tr adresinden künye numarası ile sorgulayabilirsiniz' ibaresi yer alacak.

Künye, sistem üzerinde tekli künye, çoklu künye veya etiket formatında künye olarak basılabilecek. Tek mal için tekli künye kullanılacak, aynı araç ile birden fazla mal taşınması halinde; mallar için tekli künyeler ya da çoklu künyeler kullanılabilecek. Kap veya ambalaj içinde ya da ambalajsız olarak perakende satışa sunulan mallar için kullanılacak künyeler ise etiket formatında olacak.

ORGANİK Mİ DEĞİL Mİ YAZACAK?

Meyve ve sebzelerin üzerinde organik ve iyi tarım uygulamalarına uygun üretilip üretilmediği de belirtilecek. Ürünlerin üzerinde ‘Geleneksel Tarım', ‘Organik Tarım' ve ‘İyi Tarım' olmak üzere üç farklı etiket yer alacak. Organik tarım ürünlerinin etiketlerinde kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarına ait bilgilere de yer verilecek.

KOLAYCA GÖRÜLEBİLEN YERDE OLACAK

Etiket formatındaki künyeler, kap veya ambalaj içinde perakende satışa sunulan malların kap veya ambalajlarının üzerine yapıştıracak. Kap veya ambalajlarından çıkartılarak perakende satışa sunulan mallarda, barkotlu etiket formatındaki künyeler, mevcut fiyat etiketlerinden farklı ve bağımsız olarak, tüketicilerce kolayca görülebilen ve okunabilen şekilde satış yerine konulacak.

Kendi ürettiği meyve ve sebzeye, üretim yaptığı yerde, yakınında veya Pazar yerlerinde perakende olarak satışa sunan üreticiler, ürünlerini künyelendirmek zorunda olmayacak.

IMG_1983
Son güncelleme: 13:59 21.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more