Sözcü Plus Giriş

Sektörel güven endekslerinin tamamı Şubat ayında geriledi

Sektörel güven endekslerinin tamamı Şubat ayında geriledi

Güncellenme: 15:32, 23/02/2016
Sektörel güven endekslerinin tamamı Şubat ayında geriledi

İstanbul, 23 Şubat  (DHA) – Hizmetler ve inşaat sekörleri güven endekslerinde Aralık ayında başlayan gerilemeye perakende ticaret de katıldı ve Şubat ayında sektörel güven endekslerinin tamamı geriledi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu`nun (TÜİK) verilerine göre, Şubat ayında hizmet sektörü güven endeksi yüzde 3.5 azalarak 90 değerinin de altına geriledi. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Ocak ayındaki 92.53 düzeyinden Şubat ayında 89.24 değerine düştü.

 

Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

 

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu ve hizmetlere olan talep endeksleri yüzde 0.4,  hizmetlere olan talep beklentisi endeksi ise yüzde 8.5 azaldı.

 

Perakende ticaret sektörü güven endeksi de yüzde 2.4 azalışla, Şubat ayında 106.18 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

 

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 8.8 azalırken, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri ise sırasıyla yüzde 2.0 ve yüzde 0.1 arttı.

 

Aynı dönemde inşaat sektörü güven endeksi de yüzde 1.3 azalışla 83.91`den, 82.82 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu düşüş; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

 

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 6.0 azalırken, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2.2 arttı.

 

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabiliyor; endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.
DHA