Sözcü Plus Giriş

Şimşek: Faiz konusunda Cumhurbaşkanımız haklı ama…

Faiz konusunda Cumhurbaşkanının haklı olduğunu söyleyen Şimşek; “Ama bütün mesele bunu başka sorunlar yaratmadan nasıl başaracağız?" dedi.

Güncellenme: 16:10, 29/03/2016
Şimşek: Faiz konusunda Cumhurbaşkanımız haklı ama…

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, faiz oranlarının düşürülmesi yönündeki taleplere ilişkin olarak, “Cumhurbaşkanımız da söylüyor ama bütün mesele bunu başka sorunlar yaratmadan nasıl başaracağız?” dedi.

Foto: Shutterstock

Mehmet Şimşek, Ankara Sanayi Odası (ASO) Mart ayı meclis toplantısında, oda üyelerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi. ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile bazı meclis üyelerinin faizlerin yüksek olduğu, inmesi gerektiği yönündeki eleştirilerine cevap veren Şimşek, “Haklısınız. Cumhurbaşkanımız da bunu söylüyor, Cumhurbaşkanımız da haklı. Bütün mesele bunu nasıl başaracağız, yani bunu kalıcı bir şekilde, başka sorunlar yaratmadan, faizleri nasıl kalıcı bir şekilde aşağı çekeceğiz?” dedi.

Faiz konusundaki taleplerin haklı ve önemli olduğunu belirten Şimşek, “Çünkü eğer uzun vadeli ucuz finansmana erişirseniz, tabii ki işinizi daha fazla büyütmeniz ve dolayısıyla ölçek büyüterek küresel anlamda rekabet gücüne kavuşmanız söz konusu olacak. Son derece makul talepler. Bütün mesele bunu yaparken başka sorunları nasıl yöneteceksiniz?” ifadelerini kullandı.

Birçok ülkenin aslında eksi faize geçtiğini belirten Şimşek, ona rağmen sorunun devam ettiğini kaydeden Şimşek, şöyle devam etti: “Bugün bir taraftan 7 trilyon dolar civarında eksi getiriye sahip devlet tahvili var, bir taraftan ise şirketlerin yaklaşık dörtte birinin, üçte birinin tahvillerinin, Amerikan faiz oranlarına göre 10 puan yüksekte işlem görüyor. Bir taraftan paranın, faizin yüksek olduğu ülkelere gitmesi lazım değil mi? Tam aksine gelişmekte olan ülkelerde faizler yükselirken, gelişmekte olan ülkelerden para kaçıyor. Para nereye gidiyor? Gelişmiş ülkelere gidiyor, faiz sıfır veya eksi olan ülkelere gidiyor.”

Japonya’nın 40 yıllık tahvil getirisinin yüzde 0,4-0,5 civarına düştüğüne değinen Şimşek, “Şimdi bu aslında küresel ekonominin de ciddi bir güven bunalımının, ciddi bir önünü görememe sorunuyla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bunu Türkiye'ye özgü söylemiyorum. Resmi görmeniz ve anlamanız açısından ne kadar karmaşık, ne kadar zor bir küresel konjonktürden geçildiğini anlatmak için bu çerçeveyi çiziyorum.” diye konuştu.