Sözcü Plus Giriş

Şirketler sigortada indirime direniyor

20 milyon 99 bin araç sahibinin pahalı olmasından şikayet ettiği trafik sigorta poliçe tutarlarının düşmesi konusunda Sigorta Acenteleri Derneği’nden (SADER) çözüm reçetesi geldi.

Kamil ELİBOL
Güncellenme: 09:38, 19/08/2016
Şirketler sigortada indirime direniyor

SADER Başkanı Kemal Gazioğlu, hükümetin sigorta şirketlerine primleri indirmeleri konusunda baskı uygulamasının şikayetleri azaltmadığını söyledi. Gazioğlu şöyle devam etti:

ÜZMEYE DEVAM EDECEKLER

“Vatandaşlar medyaya yansıyan haberler üzerine acentelerini arayıp ‘fazladan aldığınız paraları ne zaman vereceksiniz?' diyor. ‘Para bizde değil vallahi billahi diyoruz' inanmıyorlar. Şirketler cüzi de olsa indirim yapmaya başladılar ama piyasa hâlâ indirime karşı direnç gösteriyor. Hazine elindeki kartları oyuna sokuyor. Piyasaya yeni giren şirketler veya devlete ait sigorta şirketleri hamleler yapıyor. Ama nafile sanki bu işi yormaya vatandaşı üzmeye devam edecek gibi görünüyor”

ÇÖZÜM İÇİN TRASK KURULSUN

Trafik sigortası poliçelerin ‘Trafik Sigortaları Kurumu' (TRASK) ile çözülebileceğinin altını çizen Gazioğlu şunları söyledi:

“Deprem sigortalarında Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) teminatları, primleri ve komisyonu belirliyor. Türkiye'nin neresinden DASK poliçesi satın alırsanız alın prim değişmiyor. TRASK hayata geçerse DASK gibi teminatlar, primler ve komisyonlar standart olur. Vatandaş ne ödeyeceğini bilir. Hazine şirketlerin mali gücünü ölçme derdinden kurtulur. Acenteler olarak da biz de iş paylaşımı, komisyon indirimi, yasal olmayan şubeler, çantacı acenteler, mail yolu ile haberleşmeler, sorgulamalar gibi dertlerden kurtuluruz.”

Yayınlanma Tarihi:09:24,