Son dakika Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, gecelik faiz oranlarını yüzde 8,75’ten yüzde 8,5’e indirildi.

Son dakika Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası faiz kararını açıkladı. Buna göre Merkez Bankası gecelik faiz oranları marjinal fonlama oranını yüzde 8,75'ten yüzde 8,5'e indirdi ve borçlanma faiz oranını yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutttu. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ise yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutuldu.

Geç likidite penceresi uygulaması çerçevesinde, bankalararası para piyasasında saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutuldu,  borç verme faiz oranı ise yüzde 10,25'ten yüzde 10'a indirildi.

‘SIKI DURUŞ SÜRECEK’

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun açıklaması şöyle:

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Turizm sektöründeki gelişmelerin cari denge üzerinde kısa süreli olumsuz bir etki yapması beklenmekle beraber, dış ticaret hadlerindeki gelişmelerin gecikmeli etkileri ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. İç talep bir miktar yavaşlamakla birlikte büyümeye pozitif katkı verirken, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini korumaktadır. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Temmuz ayı ortasında yaşanan yurt içi gelişmelerin piyasalar üzerindeki olumsuz etkisi, küresel risk iştahındaki artış ve alınan tedbirler sayesinde büyük ölçüde geri alınmıştır. Ayrıca, sıkı para politikası duruşu, temkinli makroihtiyati politika çerçevesi ve 2015 yılı Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılması ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını artırmıştır. Bu doğrultuda Kurul, para politikası etkinliğine sağladığı katkı da dikkate alınarak, sadeleşme yönünde ölçülü ve temkinli bir adım atılmasına karar vermiştir.

Son aylarda belirgin artışlar gösteren işlenmemiş gıda fiyatlarının kısa vadede aşağı yönlü düzeltme yapabileceği öngörülmektedir. Çekirdek enflasyonun ise kademeli düşüşünü sürdürmesi beklenmektedir. Bununla birlikte, enflasyon görünümüne dair gelişmeler likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir. Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

“MERKEZ BANKASI’NIN ELİ ZORLAŞTI”

Kapital FX araştırma uzmanı Enver Erkan, faiz indirimi konusunda Merkez’in elinin zorlaştığını söyleyerek “Merkez Bankası’nın faiz inMerkez Bankası'nın sadeleştirme kapsamında yaptığı faiz indirimlerinde artık yolun sonuna iyice yaklaşıldığını söylemek gerekmektedir. Üst bandın, halen politika faizi olarak nitelendirilen 1 haftalık repo faizine bir adım daha yaklaşmasıyla beraber simetrikleştirme yolunda da mesafe katedildi. Merkez Bankası faiz indirimlerine bir süre daha devam edebilir. Enflasyona bağlı bir para politikası olacaksa; faizin daha inmemesi gerekiyor. Faizde hareket alanı oluşması için enflasyon beklentilerinin gerilemesi gerekir. Küresel risk iştahı yüksek kalmaya devam ederse; her ne kadar marjinal fonlamanın enflasyon oranı altına düşmemesi gerektiğini düşünsek de, faiz indirimleri devam edebilir. Merkez Bankası bizce en az bir faiz indirimi daha yapacaktır, duruma göre bu iki de olabilir. Ancak aylar ilerledikçe, artık eli daha zorlaşmaktadır.” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...