Sözcü Plus Giriş

Talepteki azalma büyümeyi vuracak

Güvenlik riski ve iç politik etkenler nedeniyle Türk halkının harcamalarını azaltacağını kaydeden Ash, büyümenin yüzde 2.5-3 ’te kalacağını belirtti.

Güncellenme: 10:03, 23/03/2016
Talepteki azalma büyümeyi vuracak

Mehtap Ö. ERTÜRK / SÖZCÜ

Japon Nomura Gelişen Piyasalar Stratejisti Tim Ash, Türkiye'nin şu anda en büyük riskinin politika ve güvenlik olduğunu söyledi. Ash, “Bunlar ekonomiyi zorlayacak. Büyümeyi yüzde 3-4 bekleyenlere ben yüzde 2.5-3 diyorum. Çünkü iç talep biraz yavaş olacak. İç siyasi riskler söz konusuyken Türkler harcamayı azaltıyor” dedi.

Cari açıkta düşük petrol fiyatlarının yarattığı pozitif etkiyi bu defa da düşen turizm gelirlerini sınırlayacağını vurgulayan Ash, ancak Türk sanayicisinin çok esnek olduğunu,  Türk ihracatçısının da yüzünü yeniden Batı'ya döneceğini kaydetti.  Merkez Bankası anketlerinde yıl sonu dolar/TL kurunun 3 lirayı zorlayacağını gösterdiğini aktaran Ash, “Bence 2.80 civarında olacak. ABD Merkez Bankası'nın (FED) yavaş, Japon Merkez Bankası (BOJ) ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gevşek politika uyguladığı bir dünyada likidite olacak ve bu da gelişen piyasalara yarayacak” diye konuştu. Büyük kurumsal yatırımcıların gelişmekte olan ülkelerde portföylerini büyütmek istediğini dile getiren Ash şöyle devam etti:
“TL de cazip bir performans sunuyor. Şu anda kurumsal yatırımcıların portföyünde Türkiye'nin ağırlığı, olmasını istedikleri kadar değil. Türkiye, Brezilya, Rusya ve Güney Afrika'da bono-tahvil getirileri 2 haneli. Ama Brezilya, Rusya ve Güney Afrika'da sorunlar var. Emtialara bağımlılar, reform gündemleri yok ve sorunları var.”

BAŞÇI’YI ELEŞTİRENLERİN ŞİMDİ GİDİYOR DİYE ÜZÜLMELERİ İKİYÜZLÜLÜK

TIM Ash, nisan ayında görev süresi dolacak olan ve eğer yeniden atanmazsa bu haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına son defa başkanlık edecek olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yeniden atanmasını beklemediğini söyledi.

Ash, Başçı'nın ayrılmasından ziyade yerine kimin geleceğinin önemli olduğunu belirterek, “Başkanlığı sırasında piyasalar Başçı'yı yeteri kadar eleştirdi Geçen 5 senede eleştirenlerin şimdi gideceği için üzgün olması ikiyüzlülük” diye konuştu. Yeni başkan için Merkez Bankası'nda (MB) çok iyi isimler olduğunu dile getiren Ash şu açıklamayı yaptı:

“Hükümet ile Cumhurbaşkanlığı bir taviz verecek. Gelecek ismin yeterli ölçüde güvenilir olması gerekiyor. 2006'da da aynı şeyi yaşadık. Durmuş Yılmaz, Türkiye'nin görüp göreceği en iyi Merkez Bankası Başkanı'ydı. Yeni başkan da beklenmedik bir isim olmayacak.”