Tekstil ihracatı yüzde 9 artabilir

TGSD Başkanı Fayat, bu yıl ihracatın yüzde 9 artabileceğini, 18.5 milyar dolara yükselebileceğini kaydetti.

Tekstil ihracatı yüzde 9 artabilir

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, euro/dolar paritesinin de etkisiyle uluslararası firmaların alımlarını Türkiye’ye yönlendirmeye başladığını; geçen yıl gerileyen sektör ihracatının bu yıl yüzde 9 artışla yeniden 18.5 milyar dolar seviyelerine yükselebileceğini söyledi.

Fayat, buna karşın asgari ücret artışıyla birlikte sektörde yüzde 4-5 seviyelerindeki kâr marjlarının daha da aşağı gelerek kârlılık sıkıntısı yarattığını belirtti.

Hazırgiyim sektörü 2015 yılını yaklaşık 60 milyar liralık iç pazar ve 17 milyar dolarlık ihracat ile tamamlamıştı.

Reuters ile yaptığı söyleşide Fayat, “Hazırgiyim ihracatı 2015’te yüzde 9 geriledi. Miktar bazında çok az ekside olmamıza rağmen, ihracattaki düşüşün asıl nedeni parite” dedi ve ekledi:

“2015 AB ülkelerinde ekonominin iyiye yöneldiği bir yıl oldu. Ancak 2015’te bunun tüketiciye yansıması olmadı. Şimdi Avrupa’da tüketicinin de bu refahı hissetmeye başladığını ve bize olan talebin arttığını gözlemliyoruz. 2016 ve 2017’de hazırgiyim sektörüne AB’den ciddi bir talep gelecek. 2016’da ihracatın yüzde 9 artışla yeniden 18.5 milyar dolar seviyesine gelebileceğini öngörüyoruz.”

Fayat’ın verdiği bilgiye göre, hazırgiyim sektörü mevcut durumda ihracatının yaklaşık yüzde 75’ini AB ülkelerine gerçekleştiriyor.

Avrupalı alıcıların daha önce dolar bölgesinden yaptığı alımları parite nedeniyle Türkiye’ye yöneltmeye başladığını belirten Fayat, “Parite 1.35’lerden 1.08’lere geldi. Artık dolarla  alışveriş yapmaları çok cazip değil. Daha önce bizden euro ile alacağı malı Çin’den dolarla alarak yüzde 30 ucuza getirebiliyordu. Şimdi dolar maliyeti euroya yaklaştığı için Türkiye’nin coğrafi yakınlığını da kullanmak amacıyla Çin’e yaptırdığı işleri rahatlıkla bize yaptırabilir konuma geldi” dedi ve ekledi:

“Türkiye ile çalışmayanlar bizi denemeye başladı. Daha önce Türkiye ofisini kapatan Next tekrar ofis açıyor. GAP’in Türkiye ofisi yeniden açılıyor. Bu da, burada üretim yaptırmaları anlamına geliyor. Dünyanın en büyük miktar alıcılarından Japon Uniqlo da Türkiye’yi kullanmak istiyor. Türkiye’den hem ilk kumaş alımlarına hem de deneme üretimi yaptırmaya başladılar.”

Türkiye’nin yeniden talep görmesinde parite dışında başka belirleyiciler de olduğunu söyleyen Fayat, şöyle konuştu:

“Amerikalı alıcılara baktığımızda GAP’in yanı sıra Express de Türkiye’den almaya başladı. Bunun sebebi, H&M ve Inditex (Zara) gibi grupların çok yoğun şekilde bizim ürünlerimizi Amerika’da satıyor olması. “Made in Turkey” yazılı ürünlerin raflarda görünmesi diğer Amerikalıları da Türkiye’ye çekti. Dünyada büyüyen H&M, Inditex gibi grupların başarısının Türk firmalarının üretimiyle olmasının görülmesi etkili oldu.”

ASGARİ ÜCRET MALİYETİ YÜZDE 10 ARTIRDI, KÂRLILIK SORUNU VAR

Buna karşın, düşen kârlılıklar nedeniyle sektörü görünümün çok pozitif olmadığını belirten Fayat, “Sektör 2016 ve 2017’de hem Avrupa, hem ABD, hem Japonya’dan talep alacak. Ama sektörün bu talebe iştahı, müşterinin iştahı kadar değil” dedi.

Sektörde 2015 yılında öngörülemezlik nedeniyle yatırım yapılmadığını; ayrıca asgari ücret artışının getirdiği ek maliyet nedeniyle sektörde eleman sayısında da binlerle ifade edilebilecek azalmaya gidildiğini söyleyen Fayat, şöyle konuştu:

“Talep olacak, ama yeni asgari ücret uygulaması bu talebi karşılamada sıkıntılar getirecek. Büyük şehirlerde bulduğunuz elemanı bu rakamlarla çalıştırdığınız zaman para kazanamıyorsunuz. Asgari ücret artışının ardından büyük çaplı işten çıkarmalar başladı. Sektörde bir açmaz var.”

AKP’nin seçim vaadi olarak açıkladığı artışla net asgari ücret 1 Ocak itibarıyla 1,000 liradan 1,300 liraya çıkarıldı. Hükümetin açıkladığı rakamlara göre, asgari ücret artışının istihdama 0.5-0.9 puan azaltıcı etki yapması bekleniyor.

Türk hazırgiyim ve tekstil sektörü toplamda 900,000 civarı kayıtlı istihdam yaratıyor. Ancak sektörde yüzde 45-50 oranında da kayıtdışı istihdam bulunduğu tahmin ediliyor.

Asgari ücret artışıyla birlikte ücret skalasında 2,500 liraya kadarki tüm çalışanların yüzde 30 zam beklentisi içine girdiğini; bunun da sektörde yüzde 4-5 seviyesindeki kâr marjlarını daha da düşüreceğini belirten Fayat, şöyle konuştu:

“Hazırgiyim sektöründe maliyetlerdeki işçilik payı yüzde 30-33. Asgari ücret artışının toplam maliyetlerimize getirdiği ek yük yüzde 10 oldu. Yani benim 10 euroya sattığım ürünü 11 euroya satmam lazım. Ama alıcı bunu kabul etmez. Kıdem tazminatı gibi düzenlemelerle işveren üzerindeki baskı azalmazsa işten çıkarmaların daha da yoğunlaşacağını düşünüyoruz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...