Sözcü Plus Giriş

Terör yüzünden oteller boşaldı

Türkiye’de art arda patlayan bombalar nedeniyle otel doluluk oranı İstanbul’da yüzde 11 geriledi

Güncellenme: 09:08, 23/03/2016
Terör yüzünden oteller boşaldı

Yurdagül UYGUN / sozcu.com.tr

20 Temmuz 2015'te Suruç'ta başlayan ve ardından Ankara ve İstanbul'da devam eden bombalı saldırılar Türkiye'de en çok turizm sektörünü etkiledi.

İstiklal Caddesi'nde yaşanan terör olayının ardından güvenlik tedbirleri artırıldı. Ancak buna rağmen caddede gezen turist sayısı ciddi şekilde azaldı.

Dünyanın önde gelen veri ve analiz şirketlerinden STR Global'in hazırladığı Ocak 2016 Destinasyon Performans Raporu'na göre, İstanbul'un Ocak 2015'te yüzde 54.7 olan doluluk oranı, Ocak 2016'da yüzde 11'lik düşüş ile yüzde 48.7'ye geriledi.

ODA BEDELİ DE DÜŞTÜ

İstanbul'da Ocak 2016'da ortalama günlük satılan oda bedeli de yüzde 5.2'lik gerilemeyle 97.10 Euro'ya düştü. Rapora göre, Antalya'da Ocak 2016 otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14 artarak, yüzde 42.6 olarak gerçekleşti. Ancak, Antalya turizm istatistiklerine göre ocak ayındaki yabancı turist sayısında yüzde 20'nin üzerinde düşüş yaşanmasına rağmen, otel doluluklarında, yüzde 14'lük artış kaydedilmesi pek çok otelin rutin periyodundan farklı olarak sezonda kapanması, belki de süresiz olarak hizmete ara vermesi olarak da yorumlanıyor.
Bununla birlikte Ankara'daki düşüş yüzde 9.6 olurken, toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirler ise geçen yıla göre yüzde 11.1 geriledi.
Türkiye'deki Ocak 2016 otel doluluk oranı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.2 düşerek yüzde 50.7'den yüzde 47.6'ya indi. Böylece Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında, en yüksek düşüş oranını yaşayan ülke oldu.

KAVGA VARSA TURİZM YOK

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, yaşanan terör olaylarının ardından yurtdışı etkilerini henüz alamadıklarını belirterek şöyle konuştu:
“Ancak muhakkak olan bir şey var: Kavga olan yerde turizm olmaz. İlk önce asayiş, güvenlik ve yurtdışında bozulan imajın yerine getirilmesi gerekiyor. Bu da maalesef zaman alan bir mesele. Bugünden yarına hemen olmaz.”
En önemli konunun işletmecilerin masraflara dayanabilmesi olduğunu söyleyen Bayındır, “Bu masrafları karşılayabilmek için gelirin olması gerekiyor. Şu anda İngiltere'den aldığımız istatistiki bilgilere göre, ocak-şubat döneminde yüzde 20'nin üzerinde bir düşüş var. Bizim yaptığımız soruşturmalara göre ise bu biraz daha fazla” dedi.

Turizm martıya benzer, en küçük tedirginlikte uçar gider

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Turgut Gür, turizmi martıya benzetti. Gür, “Bu nedenle çok hassastır. En küçük tedirginlikte uçar. Turizm de bu hassasiyet içerisinde hareket ediyor” diye konuştu.
Turistin, barış ve huzurla, yaşamın güvenli olduğu ülkeyi tercih ettiğini aktaran Gür, “Gittiği ülkede aradığını bulacak, gezecek, görecek, dinlenecek, yiyip içecek, o ülkeyi ve kültürünü tanıyacak. Bunun için de kendini o ülkenin varlığına emanet eder. O ülkenin güvenliği önemlidir. Bu tarife uyulmuyorsa sorun var” dedi.

Turizmde iki noktanın önemli olduğunun altını çizen Gür şöyle konuştu:
“Birincisi, güvenlik zafiyetine yer yok. İkincisi ülkenin tanıtımı için son derece aktif olmak lazım. Olumlu haberlerin verilmesi gerekiyor. Geçtiğimiz yıllardaki turist sayısını yakalayamayız. Sadece Rusya'dan yüzde 10'luk bir kayıp var. Terör nedeniyle Almanya, İsrail'den de kayıp yaşanıyor. Bu yıl turist sayısındaki kayıp yüzde 15'i bulabilir.”

 

Yayınlanma Tarihi:06:56,