Sözcü Plus Giriş

TL’deki satış baskısı sürüyor

Jeopolitik endişeler ve Merkez Bankası beklentileriyle TL'deki satış baskısı devam ediyor.

Güncellenme: 16:48, 18/01/2016
TL’deki satış baskısı sürüyor

Türkiye’nin güneydoğusunda ve komşularında yaşanan jeopolitik gelişmeler, Merkez Bankası’nın siyasi nedenlerle bazı para politikası adımlarını atmaktan kaçınabileceği endişeleri, petrol fiyatlarında 30 doların altındaki seyrin gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik riskten kaçışı tetiklemesiyle ile TL’deki satış baskısı devam ediyor.

Hafta sonu illikit piyasada 29 Eylül’den beri ilk kez 3.05’i test eden dolar/TL  3.0750 seviyesindeki tarihi rekoruna yeniden yaklaştı. Bu sabah güne 3.0430 civarında başlayan dolar/TL saat 1635 itibarıyla 3.0386/3.0395 seviyesinde işlem gördü.

Bu sabah güne 3.1820 civarında başlayan sepet bazında TL  aynı saatte 3.1745/3.1751, 3.31 civarındaki euro/TL ise 3.3104/3.3113 seviyesinde işlem görüyor.

TL gelişmekte olan para birimlerinden bir miktar daha iyimser bir seyir izlerken bankacılar bunun Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında petrol fiyatlarındaki düşüşten nadir fayda sağlayan ülkelerden biri olmasına bağladılar.

Petrol fiyatlarındaki düşüş her ne kadar Türkiye’nin enerji maliyetini azaltsa da küresel arz fazlası ve büyüme endişeleriyle petrol fiyatlarının 2003 yılından bu yana en düşük seviyelerde seyretmesi küresel piyasalarda satış baskısı yaratmaya devam ediyor.

İran’ın zaten yüksek miktarda arz fazlasının olduğu petrol piyasasına döneceğine dair endişelerle varil başına 27.67 dolara kadar düşen Brent petrolün fiyatı bir miktar toparlanarak 28.60 dolarda seyrediyor.

ABD piyasalarının tatil olduğu bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Londra’da yatırımcılarla görüşmesinin takip edildiğine, yarın ise Merkez Bankası’nın faiz kararının gündemin ana maddeleri arasında yer alacağına dikkat çektiler.

Fed’in faiz artırımı sonrası sadeleşme beklentilerine karşılık Aralık’ta beklemeyi tercih eden TCMB’nin izleyeceğini söylediği volatilite göstergelerinin yükselmesi nedeniyle Ocak ayında da bir adım atması beklenmiyor.

Enflasyondaki yükseliş eğilimi daha sıkı para politikası izlemesi konusunda TCMB üzerindeki baskıyı artırsa da bankanın siyasi nedenlerle bazı sert para politikası adımlarını atmaktan kaçınacağı yönünde ciddi endişeler söz konusu.

Çin ve Ortadoğu’da artan jeopolitik risklerin global risk iştahını olumsuz etkilemesinin yanı sıra analistler, yüksek enflasyon verilerinin de ardından yakın dönemde gerekmesi halinde TCMB’nin sert para politikası adımları atacağı konusundaki endişelerin TL’nin dış şoklara karşı kırılganlığını artırdığını belirtiyor.

Tahvil-bono piyasasında 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.15 valörde son işlem yüzde 11.13 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.19 olurken valörde son işlem saat 1627 itibarıyla yüzde 11.20 oldu.

Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvilde Cuma günü spot kapanış yüzde 11.10 seviyesinden gerçekleşti. Bugün spot kapanış ise yüzde 11.11 bileşik seviyelerinden gerçekleşti.