Tüketici güveni azaldı

Tüketici güven endeksi Ocak ayında yüzde 2,7 azalarak, 71,62’ye geriledi.

Tüketici güveni azaldı

Rusya gerginliği, jeopolitik riskler ve TL’deki değer kaybının olumsuz etkilemeye devam ettiği tüketici güven endeksi Ocak ayında düşüşünü sürdürerek yüzde 2.7 azalışla 71.62 değerine geriledi.

Merkez Bankası ve TÜİK işbirliği ile hazırlanan endeks, 1 Kasım seçimlerinin ardından politik belirsizliğin azalmasıyla Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 22.9 artışla Nisan 2014’ten bu yana en yüksek olan 77.15 değerini almıştı.

Endeks, Aralık ayında ise yüzde 4.6 azalışla 73.58 değerine gerilemişti.

Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu, kurdaki bozulmanın endeksi olumsuz etkilediğini belirterek, “Mevcut riskler kura yansıyor, o da tüketici güvenine. Ayrıca enflasyonda görülen artış da endeksi olumsuz etkiliyor olabilir” dedi.

Türkiye’nin Kasım ayında Suriye sınırında Rusya’ya ait bir savaş uçağını düşürmesi, Rusya ile gerilimi tırmandırırken, güneydoğu komşusu Suriye’de iç savaş ve buna bağlı riskler devam ediyor. Ocak ayı başında İstanbul’da 10 Alman turistin ölümüne yol açan intihar saldırısı güvenlik endişelerini artırırken, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da PKK’ya karşı başlayan operasyonlar da devam ediyor.

TL’nin 2015 yılında yüzde 20’ye ulaşan dolar karşısındaki değer kaybı yılbaşından bu yana da devam ederek yüzde 4’ü aştı.

Enflasyon 2015 yılını yüzde 8.8 ile tamamlarken, asgari ücretteki artış, TL’deki değer kaybının etkileri ve yüksek seyreden gıda fiyatları nedeniyle bu yıl da enflasyonda sert bir düşüş beklenmiyor.

TÜİK verilerine göre, 2012’de güncellenmiş endeksin geri çekme yöntemi ile 2004-2011 değerlerinin mevcut endekse uyarlanmış haliyle veri geçen yılın Eylül ayında ise Ocak 2009’da görülen 58.3 seviyesinden bu yana en düşük seviyeye gerilemişti.

Verinin alt kalemlerine bakıldığında hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1.1, genel ekonomik durum beklentisi yüzde 4.3, işsiz sayısı beklentisi yüzde 6.2 azalırken, tasarruf etme ihtimali yüzde 10.1 arttı.

Öte yandan gelecek 12 aylık dönemde otomobil satın alma ihtimali önceki aya göre gerilerken, konut satın alma veya inşa ettirme ihtimali arttı.

Endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100’den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...