Türk akımında ilk gaz 2019’da

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlob, Türk akımında ilk gazın 2019 sonunda geleceğini açıkladı.

Türk akımında ilk gaz 2019’da

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Türk akımında ilk gazın 2019 yılının sonunda geleceğini belirtti ve “Liderimizin görüşmesi çerçevesinde Türk Akımı konusunda hükümetler arası anlaşmanın imzalanması büyük önem taşıyor. Proje, dünya çapında ilgi görüyor'' dedi.

Karlov, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği Basın Sözcüsü İgor Mityakov’un görev süresinin dolması ve İrina Kasımova’nın bu göreve başlaması dolayısıyla elçilikte verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı ve şunları söyledi:

‘'Dışişleri Bakanımız, Avrupa İşadamları Toplulukları ile bir araya geldi ve kendilerine yöneltilen soruların büyük bir bölümü Türk Akımı ile ilgiliydi. Özellikle projenin ne zaman tamamlanacağını, ilk gazın Türkiye’ye ne zaman geleceğini, gazın Avrupa’ya ulaştırılma imkanını sordular. Bu proje sadece Türk-Rus ilişkileri açısından değil, aynı zamanda Türkiye’nin batısında bulunan bölgeler bakımından da çok önemli. Sayın Lavrov da bu sorulara cevaben Putin ve Erdoğan görüşmesinde varılan mutabakatı tekrarladı. ‘Avrupa’ya gaz sevk edebiliriz fakat Avrupa Komisyonu bu konuda taahhütlerini ortaya koymalı’ dedi. Şu anda bu proje ile ilgili teknik çalışmalar ve sorunlar çözülmeye devam ediyor. Biz, Türkiye’ye ilk gazın 2019 yılının sonunda geleceğine inanıyoruz”

RUS İSTİHBARATI

Karlov, Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında Rus istihbaratının Türkiye’ye bilgi sağladığıyla yönünde Rus medyasında yayımlanan haberlere ilişkin de, “Aslında Türk basınında da Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarına dayanarak haberleri okumuş olduk. Bizim Sayın Çavuşoğlu’na güvenmeme nedenimiz yok. İkili ilişkilerimiz eski rayına oturmuş durumda… Çok farklı alanlarda şu anda işbirliği yapmaktayız. Bu soru daha çok askeri konuları kapsadığı için askerlere sormanız gerekiyor” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...