Sözcü Plus Giriş

Türkiye ekonomisi 2015'te yurtiçi kaynaklı büyüdü – Şimşek

Türkiye ekonomisi 2015'te yurtiçi kaynaklı büyüdü – Şimşek

Güncellenme: 11:10, 31/03/2016
Türkiye ekonomisi 2015'te yurtiçi kaynaklı büyüdü – Şimşek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin 2015 yılında, ihracatın "negatif" katkısına rağmen, yurtiçi talep kaynaklı olarak yüzde 4.0 büyüdüğüne dikkat çekti.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla 2015 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 5.7, 2015 yılının tamamında ise yüzde 4.0 ile, geçen Ocak ayında revize edilen Orta Vadeli Program'a (OVP) paralel arttı.

 

TÜİK verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2015 yılında dolar bazında ise yüzde 9.9 küçüldü ve kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) 10 bin doların altına çekilerek, 9 bin 261 dolara düştü. Kişi başına yıllık gelir lira bazında ise 25 bin 130 lira oldu.

 

Büyüme verilerini yazılı açıklamayla değerlendiren Şimşek, özel sektör yatırımlarının da 2015'te yüzde 2.7 artarak büyümeye 0.5 puan katkı sağladığını belirtti.

 

Küçülen ihracatın büyümeye "0.3 puan negatif" katkı ile büyümeyi sınırlandığını kaydeden Şimşek, "Bunda, en büyük ticaret ortağımız olan AB’deki yavaş toparlanma ile çevre ülkelerde yaşanan sorunlar etkili oldu. İhracat pazarlarımızda yaşanan olumsuzluklara rağmen; cari işlemler açığının milli gelire oranı 2015 yılında yüzde 4.5 seviyesine gerilemiştir" dedi.

 

Şimşek, geçen yıl yüzde 4 büyüme ile Orta Vadeli Program'da öngörülen seviyede büyümenin gerçekleştiğini belirterek, "Böylece Türkiye, G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen dördüncü ekonomi olurken, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilerin iki katından fazla büyümüştür" dedi ve ekledi:

 

"Bu başarı; geçtiğimiz yıl gerçekleşen iki genel seçime, bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, ticaret ortaklarımızda yaşanan sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde edilmiştir."

 

Hedefin güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme ile yüksek gelirli ülkeler arasında yer almak olduğunu vurgulayan Şimşek, "Bu hedefimize ulaşmak için gerekli yapısal reformları uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

 

DHA