Türkiye ev fiyatı artışında EURO 2016’nın şampiyonu oldu

10 Haziran'da başlayacak Euro 2016 heyecanı kıtanın dört bir yanını sarmış durumda. Türkiye turnuvada kayda değer başarı sağlayacak ülkeler arasında gösterilirken İngiliz Daily Telegraph gazetesi şimdiden ülkemizi şampiyon ilan etti! Nasıl mı?..

Türkiye ev fiyatı artışında EURO 2016’nın şampiyonu oldu

Gazete Euro 2016’ya katılacak ülkelerde yaşanan emlak değeri artışı üzerinden bir sıralama yaptı.

Buna göre Türkiye’de son 5 yılda konutların ortalama değeri yüzde 91.3 arttı. Türkiye’de satılan konutların metrekare fiyatı ortalama 198 TL oldu.

Savills analisti Yolande Barnes, “Türkiye gelişmekte olan ekonomilerin tipik özelliğini ortaya koyuyor” diye konuştu. Barnes sözlerine şöyle devam etti:

İstanbul’daki hızlı şehirleşme bu rakamları yukarı çekiyor. Ev almak isteyen bir genç nüfus var.

DÜŞÜNCESİZCE HAREKET EDİLMEZSE BALON OLMAZ

Türkiye’de emlak piyasasının şu an için iyi gittiğini belirtirken düşüncesizce hamleler yapılmazsa ortaya bir emlak balonu çıkmayacağını belirtti.

KPMG araştırma merkezinin emlak piyasası direktörü Jan Crosby de Türkiye piyasasına ilişkin yorumlarda bulundu.

EV FİYATLARI DA YÜKSELİYOR

Crosby, “Mortgage piyasası Türkiye’de yeni kurumsallaşan bir olgu. Aniden ortaya güçlü bankalar çıktı, bu bankaların borç verebilme kapasiteleri yüksek. Fakat bu durum ev fiyatlarının da yükselmesine neden oluyor” diye konuştu.

Türkiye’nin ardından İzlanda son 5 yılda emlak fiyatlarının yüzde 42 yükselmesiyle ikinci, son beş yılda fiyatlardaki yüzde 27 artışla Avusturya üçüncü oldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...