Türkiye ‘part-time’ hastaneyi de gördü!

Sağlık Bakanlığı, belediyenin devrettiği Foça’daki semt polikliniğini 4 ay açık tutup 8 ay kapatmayı kararlaştırdı.Böylelikle Türkiye’nin ilk part-time sağlık kuruluşu doğdu.

Türkiye ‘part-time’ hastaneyi de gördü!

Foça Belediyesi, Foça'daki eski belediye binasında tadilat yaptı, semt polikliniği olarak hizmet vermesi için Sağlık Bakanlığı'na devretti. Ancak bakanlık, polikliniği yaz aylarında 4 ay açık tutup 8 ay kapatmayı kararlaştırdı.

Böylelikle Foça'daki poliklinik Türkiye'nin ilk “part-time'' sağlık kuruluşu oldu. İzmir'in Foça ilçesine bağlı Yenifoça Mahallesi'ndeki semt polikliniği 31 Ekim 2013 günü törenle açıldı, 23 Ağustos 2016'da ise kapatıldı. Poliklinik, yaz aylarında nüfus artışına bağlı olarak, yılda sadece 4 ay hizmet verecek, 8 ay da kilitli kalacak.

Konuyu TBMM'de gündeme getiren CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, “Bu durum 25 bin nüfusun yaşadığı Yenifoça'da sağlık açısından sorun oluşturmakta, genellikle orta yaş grubu vatandaşlarımızın tedavi
amaçlı devlet hastanesine gidip gelmeleri, maddi ve manevi mağduriyet oluşturmaktadır. Bu mağduriyetin giderilmesi açısından polikliniğin 12 ay boyunca hizmet vermesini Foçalılar adına Sağlık Bakanlığı'ndan talep ediyoruz” dedi. Polikliniğin, açık olduğu yaz döneminde bir çocuk doktoru, bir göğüs hastalıkları uzmanı ile bir de diş hekimi görev yapıyor. Dahiliye ve Aile Hekimliği uzmanları da klinikte rotasyonlu olarak görev yapıyor. Poliklinik aynı zamanda Foçalıların kan alma, enjeksiyon ve pansuman ihtiyaçlarına da cevap veriyordu.

GİDERLERİ BELEDİYEDEN

CHP'li Foça Belediye Meclis Üyesi Bahar Öztürk daha önce yaptığı açıklamada, “Kapatılan Yenifoça Belediyesi'nin eski binası restore edilip, poliklinik olarak kullanılmak üzere tahsis edildi. Elektrik, su gibi halen her türlü genel gideri de belediyemiz tarafından karşılanan güzel bir binamız var. Sadece isteğimiz buraya yeterli doktor gönderilmesi ve gerekli hizmetin verilmesi” demişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...