Reklamsız Sözcü

Türkiye’nin ilk akıllı köyü geliyor

Türkiye’nin ilk akıllı köy projesi Aydın’ın Kasaplar köyünde hayata geçecek. Proje, Yaşar Üniversitesi, Vodafone, Tarım Bilincini Geliştirme Derneği (TABİDER) ve Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. (TABİT) işbirliğinde yürütülecek.

android-time 11:12
Türkiye’nin ilk akıllı köyü geliyor
Türkiye’nin ilk akıllı köy projesi Aydın’ın Kasaplar köyünde hayata geçecek. Proje, Yaşar Üniversitesi, Vodafone, Tarım Bilincini Geliştirme Derneği (TABİDER) ve Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. (TABİT) işbirliğinde yürütülecek.

Tarım ekonomisini teknolojinin yardımıyla kalkındıracak yeni nesil kırsal yaşam modeli olan akıllı köy projesi, Yaşar Üniversitesi Mimarlık öğrencilerinin tasarımlarıyla hayat bulacak. Teknoloji kullanılarak tarımsal kalkınmanın sağlanacağı köyde, drone’lar ile toprak yüzeyinin ölçümü yapılırken, sensörler aracığıyla akıllı telefonlara aktarılan verilerle tarlaları takip etmek mümkün olacak. Tarımsal üretim, tarımsal sulamada yüzde 20 ve hayvancılık maliyetlerinde yüzde 22 tasarruf sağlayacak olan akıllı köyü ziyaret edecek çiftçilere de eğitimler verilecek.

RESIMID_2136030

TELEFONLA KONTROL VE YÖNLENDİRME

Ülkemizdeki yaklaşık 39 milyon hektar tarım alanının verimli kullanılması için başlatılan projeyle, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin her noktasında kullanılan cihazlar akıllı hale getirilecek. Tarımsal alandaki bütün faaliyetler, otomasyon sistemleri ve ölçümler cep telefonları üzerinden yönetilecek. Çocuklar, gençler ve kadınlar için sosyalleşme ve eğitim programlarının açılacağı akıllı köyde günlük süt üretim miktarından, tavuk yumurtalarının ağırlığına, hava durumundan tarla makinalarının yakıt seviyelerine kadar tüm veriler çiftçilerin akıllı telefonlarından kontrol edilebilecek.

RESIMID_2136034

HANE BAŞI 40 BİN TL GELİR SAĞLANACAK

Projenin hayata geçmesiyle birlikte pilot bölgedeki tarım maliyetlerinde ve tarımsal sulamada yüzde 20, hayvancılık maliyetlerinde yüzde 22 tasarruf sağlanacak. Kasaplar köyünde hayata geçirilecek projenin ikinci yılından itibaren hane başına 40 bin TL gelir artışı yaşanmasıyla aileler çiftçiliğe özendirilecek ve köyden kente göçün önüne geçilecek. Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri tarafından tasarlanan akıllı köy, Türkiye'nin her köşesinden gelecek çiftçileri de misafir edecek şekilde tasarlandı. Diğer köylerden getirilen çiftçiler projede yer alan izleme merkezinde, yapılan işlemler ve teknolojik tarımın püf noktaları konusunda eğitimler alacak.

RESIMID_2136033

AKILLI KÖY TASARIMLAR İLE HAYAT BULACAK

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. İlker Kahraman, “Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 3. Sınıf Mimarlık Bölümü öğrencileri ile açık alanları dahil toplamda yaklaşık olarak 37 bin 350 metrekare proje alanına sahip Aydın Kasaplar köyünde TABİDER'in Akıllı Köy Projesi'nde çalıştık. Öğrencilerimiz dönem boyunca mimari proje olarak; çiftçiyi internetle tanıştıran girişimci Tülin Akın ve ekibinin de isteği doğrultusunda iki fazdan oluşan projeler tasarladı. İlk fazda çiftçi merkezi, dijital medya merkezi, gençlik merkezi ve çocuk kampı ikinci fazda ise çiftçi verimlilik merkezi, konuk evi, belediye sosyal tesisleri yer almaktadır. Bunun dışında açık alan tasarımlarını da öğrencilerimiz gerçekleştirdi. Öğrencilerin proje sunumlarına TABİDER ve TABİT üyeleri de katılarak hangi projelerin seçileceğine karar verdiler. Yapılan işbirliği sonucunda seçilen projeler akıllı köyde hayat bulacak” dedi.

İHA

İLGİLİ HABERVodafone'dan 25 milyar TL'lik yatırım çağrısıVodafone’dan 25 milyar TL’lik yatırım çağrısı

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:1522.06.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more