Sözcü Plus Giriş

Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı (10)

Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı (10)

Güncellenme: 18:37, 25/03/2016
Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı (10)

İŞTE DAHA FAZLA KADIN
Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde 'İşte Daha Fazla Kadın' oturumunda kadın istihdamı konusu ele alındı. Oturumun moderatörlüğünü yapan Nutricia Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu, kadın erkek eşitsizliğine değinerek, "Hiç aşı yapılmamış kız çocukların, erkek çocuklarına oranı tam 3 kat daha fazla. Okuma yazma bilmeyen kadınların oranı erkeklere göre tam 5 kat daha fazla. Bu kısır döngüyü kırmalıyız" dedi.
Oturumda konuşan Türkiye İş Kadınları Derneği Başkanı Nilüfer Bulut, kadın sorunlarının dünyada aynı olduğunu belirterek, "“Dünya bir rekabet içerisinde işadamı, işkadını kavramlarının da ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Dünya kadının potansiyelini fark etti. Kadının önü açıldı" dedi.
“Babam benim bu seviyeye gelmeme sebep olmuştur. Kadınlar kendilerine güvenmiyor" yönünde daha önce yaptığı açıklamaları değerlendirmesi istenen Nilüfer Bulut, "2010 yılında babamı kaybettim. Rahmetle anıyorum. Çok çağdaş, aydın, geleceğin erkek ve kadınlarla birlikte inşa edileceğine inanan bir ailede büyüdüm. Abime sunulan fırsatları bana da sundu. Erkeklere büyük görevler düşüyor. Babalara büyük görevler düşüyor kız ve erkek çocuk ayrımı yapmadan eşit fırsatlar sunulmalı. Kadınlar kendisine güvenmeli" diye konuştu.
AKÇAOĞLU'NUN KONUŞMASI
Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu da "Bir kadın veya bir erkeğin cinsiyetinden dolayı bir işi almıyor olmaması lazım. Bizim yapmaya çalıştığımız eşitsizlikleri ortadan kaldırmak. Yönetim kurullarına daha fazla kadın girmesi için çalışmalarımız var. Çeşitlilik ve eşitlik çerçevesinde çalışmalarımız var" dedi.
Girişimcilik projelerine ilişkin Serra Akçaoğlu, "Girişimci ruhun olması gerekiyor. Eğitim alma istekleri ve eğitim verme isteklerinin olması çok önemli. Mikro kredilerle büyük başarılara imza atanlar var" ifadelerini kullandı.
SANEM OKTAR'IN KONUŞMASI
Türkiye Kadın Girişimciler Başkanı Sanem Oktar da kadın erkek istihdamının eşit olması gerektiğinin önemine vurgu yaparak, “İlk defa kadınlar fırsat eşitliğine teknoloji sayesinde erkekler kadar eşit uzaklıktalar. İnternet ve dijital sayesinde beyinleri ile rekabet edecekler. Bu da önemli bir avantaj. 4. Sanayi Devrimi diye bir şeyden konuşuyorsak, nitelikli insan gücü ve kadını yok sayamayız. Türkiye’de, 20 milyon kadın evde oturuyor. Bunlar, çalışma yaşına uygun kadınlar” diye konuştu. Akıllı Şirkete ilişkin Sanem Oktar, “Akıllı Şirket, kadın ve erkeğe eşit fırsat tanıyan şirket demek. Kadınları eğer cinsiyetlerine göre değil, yeteneklerine göre değerlendirirseniz, CV’lerin isimlerini kapatıp sadece yetkinliklerine bakarsanız onları tamamen fırsat eşitliği sağlayarak değerlendirirsiniz. Akıllı şirket işte bunlar" dedi.
Kanbogd Cashmere Genel Müdürü Gantsetseg Choıdon ise "Şirketlerimizde ağırlıklı olarak yöneticiler kadınlardan oluşuyor. Çalışanların yüzde 90’ı kadınlardan oluşuyor. Erkekler kadar çok sıkı çalışıyor kadın çalışanlarımız. Kadınlar çok önemli görevleri yerine getiriyor. Kadınlar erkeklere göre daha ağır koşullara dayanıklı oldukları için, çok iyi iş çıkardıkları için şirketimiz ağırlıklı olarak kadınları işe alıyor" diye konuştu.
AvivaSa Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Meral Kurdaş da oturumda yaptığı konuşmada, hobilerin başarıya ve iş hayatına olan yansımalarına değindi. Kurdaş, "Genelde bu gibi toplantıları kadın kadına yapıyoruz. Kendimiz konuşuyor kendimiz dinliyoruz. Sonra da ah neyi yaptık deyip dağılıyoruz. ‘Ya yaptığın işi sev ya da sevdiğin işi yap’ anlayışı başarıya götürüyor. Sevmiyorsan bırak kimseye katkı sağlamıyor çünkü. Kadınlar, sonucu elde edene kadar organizasyona daha büyük katkılar sunuyor. Kadınlara güvenmemiz, fırsat eşitliğini vermemiz, yollarını açmamız yetebilir. Ondan sonra güçleri ile başarılı olurlar" açıklamasında bulundu.

 

DHA