Sözcü Plus Giriş

Uzmanlardan Brexit yorumları

Dünya piyasaları İngiltere halkının AB'den çıkış kararıyla sallanıyor. Sözcü yazarı Ege Cansen İngilizlerin kararını yorumladı. Cansen "İngilizlerin ABD'den çıkma kararı almasının nedeninin yüzde 80'i politik nedenler. Kısaca bu karar Türkiye aleyhine alınmış siyasi bir karardır" dedi. Sözcü Gazetesi yazarı Ege Cansen İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış referandumunda hayır sonucu çıkmasını değerlendirdi.

Güncellenme: 10:55, 24/06/2016
Uzmanlardan Brexit yorumları

Cansen İngiltere halkının ekonomik değil siyasi nedenlerle çıkış yönünde görüş bildirdiğini belirtti. Ege Cansen, “İngiliz halkı bu kararı ekonomik gerekçelerle almadı. Avrupa Birliği, genişlemeci bir politika izliyor. Türkye’ye vize serbestisi konusu ve AB’nin daha çok mülteci alması, İngilizleri rahatsız etti. Daha önce gelen Polonyalı göçmenlerle sorun yaşayan İngilizler, yeni bir göçmen dalgası almamak ve Müslümanlarla beraber yaşamamak için AB’den çıkma kararı aldılar. İngilizlerin ABD’den çıkma kararı almasının nedeninin yüzde 80’i politik nedenler. Kısaca bu karar Türkiye aleyhine alınmış siyasi bir karardır” diye konuştu.

NEGATİF BİR ETKİ YARATACAK

Borsa İstanbul’daki yüzde 5’lik düşüşü de değerlendiren Cansen, “Bunun kısa vadede piyasalarda dalgalanma yaşatacağı aşikar. Türkiye’de Borsa İstanbul endeksi bir süredir şişkindi. Düşüş için İngiltere’nin çıkış kararı alması bahane oldu. Döviz ve emtia fiyatları ve faizlerde bir takım dalgalanmalar da olacaktır. Fakat uzun vadede büyüme ve istihdamda negatif bir etki yaratacağını zannetmiyorum” diye konuştu.

İLGİLİ HABERİngiltere Başbakanı David Cameron: İstifa edeceğimİngiltere Başbakanı David Cameron: İstifa edeceğim

Euronun referandum kararından etkilenmeyeceğini belirten Cansen, “Bu karar uzun vadede Avrupa’da da bir fark yaratmayacak. “Euro, her yıl 350 milyar euroya yakın cari fazlası veren sağlam bir paradır. Almanya, Hollanda gibi güçlü ülkelerin eurodan çıkmadığı sürece euro gücünü muhafaza eder. Bilakis Yunanistan, İtalya, Portekiz… gibi çürük yumurtalardan kurtulursa euro güç kazanır” dedi.

Sterlinin son durumunu da değerlendiren Cansen, “İngiliz Sterlini bir miktar değer kaybedebilir anca sterlin bağımsız bir para. İngilizler zaten kendi parasını yönetiyoprlar. Çıkışın sterlin üzerinde bir miktar negatif etkisi olur ama uzun vadede toparlar” dedi.

BİR SÜRE OLUMLU HAVA OLABİLİR

İşte İngiltere’nin çıkışının ekonomiye etkisiyle ilgili diğer uzman yorumları:

HSBC Portföy Stratejisti İbrahim Aksoy, referandum sonrasında küresel merkez bankalarından önümüzdeki dönemde koordineli bir aksiyon gelebileceğini, ancak Fed’in ne zaman faiz artıracak sorusunun ise bir süre pek sorulmayacağını söyleyerek, “Brexit sonrası küresel likiditenin bol olacağına dair beklentiler bir süre sonra piyasalarda olumlu hava yaratabilir. Fakat bu henüz değil, satışlar sure daha devam ettikten sonra. Dört aydır yapılan faiz indirimleri ve yurtiçi yerleşiklerin Mayıs ayında döviz mevduatlarını 8 milyar dolar azaltması ve bu taraftan TL’ye destek alanı kalmaması doların 24 Mayıs’ta gördüğü 3.014 seviyesini geçebileceğine işaret ediyor” dedi.

İLGİLİ HABERSon dakika İngiltere referandumu sonrası piyasalarda kara cumaSon dakika İngiltere referandumu sonrası piyasalarda kara cuma

Alnus Yatırım Stratejisti Dr. Dağhan Gökçe yaptığı analizde şu ifadeleri kullandı: “Brexit sonrası altında 1400 dolar seviyeleri hayal değil. Giderek gerçek oluyor. Altının hızlı değer kazanması sonucu 1335-1345 ilk hedef bandını yakaladık, devamında kar alımları ve JPY müdahale korkuları Altın fiyatlarını 1320 seviyelerine kadar sarkıttı. Ancak çekinmeyiniz demek istiyorum yatırımcılara. Dolar/TL tarafında son görülen yüksek seviyeler olan 3.00-3.0150 bandı ilk takibimizde olacak yer. hafta başından boşluk bölgemiz olan 2.9290-2.9220 bandı destek konumunda. Euro dolar 1.11 seviyesini kırdıktan sonra 1.08 hedefleri açık konumda. Sterlin dolar tarafında ise 1.29-1.31 seviyeleri. Petrol tarafında ise Brexit sonucu sert satışlar gelmesi normal. 42-43 seviyelerine kadar geri çekilme olabilir.

Yayınlanma Tarihi:10:43,