Vatandaş gidişatı iyi görmüyor

Türkiye’den 500’ü aşkın katılımcıya en çok kaygı duydukları 3 konu sorulduğunda, katılımcıların yüzde 76 gibi ezici bir çoğunluğu, en başta terör belasını işaret etti.

Vatandaş gidişatı iyi görmüyor

Terörden ve ekonomik sorunlardan bunalan Türk halkının yaklaşık üçte ikisi, “işlerin yolunda gitmediğini” belirtti. Dünyanın önde gelen kamuoyu yoklaması şirketlerinden İpsos-Mori'nin ağustos sonu ve eylül başında 25 ülkede birden yaptığı ankete göre, Türkiye'de halkın yüzde 58'i ülkenin “yanlış yolda” olduğunu dile getirirken, yüzde 42'lik kesim “doğru yönde” gidildiğini ifade etti.
ekran-alintisi

En çok kaygı duyduğu 3 konu arasında “yoksulluk ve eşitsizlik” başlığını sayanların oranı yüzde 30 olurken, bu konuyu yüzde 26'lık oranlarla “işsizlik”, “finansal-politik yolsuzluk” ve “suç-şiddet” konuları takip etti.

KAYGI KONULARI

Dile getirilen diğer kaygı konuları ise ağırlıklarına göre şöyle sıralandı: eğitim, göç kontrolü, vergiler, köktencilik, ahlaki çöküş, enflasyon, çevre sorunları, kredilere erişim, çocuklarda obezite, iklim değişimi, sağlık, sosyal desteklerin sürmesi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...