Sözcü Plus Giriş

Yabancı yatırımcılar Türkiye’de ‘ev’e geldi

Küresel trendlere paralel olarak Türkiye’de yüzde 36’lık artışkaydeden yabancı yatırım, daha çok gayrimenkulde yoğunlaştı.

Sayime BAŞÇI
Güncellenme: 09:38, 22/06/2016
Yabancı yatırımcılar Türkiye’de ‘ev’e geldi

Türkiye geçen yıl, 3 seçim ve ekonomik belirsizliklere rağmen, yüzde 36'lık artış ile 16.5 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekti. Özellikle şirket satın alımlarının öne çıktığı yatırım işlemlerinde, en büyük payı gayrimenkul yatırımları aldı.

16.5 milyarlık yatırımın yüzde 26'sının gayrimenkul alımlarından oluştuğunu aktaran Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkanı Tankut Turnaoğlu, üretim ve istihdama yapılmayan yatırımların orta ve uzun vadede Türkiye açısından bir risk yaratabileceğine dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından hazırlanan ‘2016 Dünya Yatırım Raporu'nu dün açıklayan Turnaoğlu, Türkiye'nin bölgesel merkez olabilmesi için yatırım kompozisyonunda ‘üretim ve istihdama' dönük sermayeye odaklanması gerektiğini kaydetti. Gayrimenkul üzerine yoğunlaşan yatırımların toplamın üzerine çıkması durumunda bir risk yaratacağını kaydeden Turnaoğlu, yılın ilk 4 ayında doğrudan  yatırımlarda görülen yüzde 45'lik düşüşe ilişkinse şu yorumu yaptı: “Dünyada da Türkiye'dekine yakın bir düşüş söz konusu. Yıl sonunu beklememiz gerekiyor bazen büyük kontratlı aktiviteler yılı belirliyor. Eğer bir projeksiyon gerekiyorsa dünya yatırım akışındaki yüzde 1'lik payın korunması gerekiyor.”

YÜZDE 15 GERİLEYECEK

UNCTAD verilerine göre, 2015 yılında tüm dünyadaki uluslararası doğrudan yatırım (UDY) akışı yüzde 38 artışla 1.7
trilyon dolara yükseldi. Bu yükselişin en önemli nedeni sınır ötesi birleşme ve satın alma işlemleri oldu. Türkiye, genel sıralamada 2 basamak yükselerek 20'nci sırada yer aldı. Dünya genelindeki yatırımların ipini hizmetler sektörü göğüslerken, uluslararası doğrudan yatırımlarda 2016'da yüzde 15'lik gerileme, 2017'de ise yüzde 10'luk artış bekleniyor.