Sözcü Plus Giriş

Yerli uçak görücüye çıktı

İstanbul Airshow, bu yıl 11’inci kez kapılarını ziyaretçilere açtı. Bölgenin en büyük sivil havacılık fuarı olarak gösterilen etkinliğin açılış törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile birlikte havacılık sektörünün önde gelen firma temsilcileri katıldı.

Taylan BÜYÜKŞAHİN
06:39 -
Yerli uçak görücüye çıktı

İstanbul Airshow'da yerli yolcu uçağı TRJet de tanıtıldı. İngiliz havayolu şirketi British Airways'in halen kullandığı örnek bir uçağın sergilendiği fuarda, TRJet oldukça ilgi çekti.

Fuarda büyük ilgi gören yerli yolcu uçağı TRJet'i arkadaşımız Taylan Büyükşahin inceledi ve British Airways personelinden bilgi aldı.

Fuarda büyük ilgi gören yerli yolcu uçağı TRJet'i arkadaşımız Taylan Büyükşahin inceledi ve British Airways personelinden bilgi aldı.

70 KİŞİLİĞE ÇIKARILACAK

Dünyada şu anda 200'e yakın adette uçuş gerçekleştiren uçağın TRP328 ve TRJ328 modelleri imal edilecek. Şu anda kullanılan 32 yolcu kapasiteli uçaklar Türk mühendislerin de katkısıyla 70 kişilik kapasiteye çıkarılacak.

Geliştirilmiş modelin ilk 5 adedinin Almanya'da, daha sonraki tüm üretimin de Ankara'da yapılması planlanıyor.
Turboprop motoruyla kendi alanında öne çıkması beklenen TRP328 modelinin önemli özellikleri dikkat çekiyor. Saatte 620 kilometre hıza ulaşan uçak, 1.670 kilometre menzile kadar uçuş mesafesi sağlıyor. Ayrıca TRP328 modeli, kısa ve toprak pistlere de iniş kalkış sağlayabiliyor.

‘Uyanık şoförlere 10 katı ceza kesilecek'

Fuarın açılışına katılan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü yerine ceza ödeyerek Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçiş yapan
ağır tonajlı araçlar hakkında konuştu. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiş fiyatlarında bir düzenleme yapılmayacağını dile getiren Arslan, şu ifadeleri kullandı:
“Bazı insanlar farklı yollar deniyor, adeta kaçak geçiyor. Ama şunu söyleyelim: Bir, kaçak geçiyorlar. Normal köprü ücreti alınmayacak, zaten 10 misli cezalı ücret alınacak. Bir de ayrıca kurallara uymadıkları için bir ceza kesilecek. İkisini üst üste koyduğunuz zaman öbür taraftan daha yüksek olacak. Bu yola tevessül etmesinler.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more