Sözcü Plus Giriş

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi nedir? İşte BES’te kazancı artırmanın yolları

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) kimler hangi tutarda dahil olacak? BES'e devlet katkısı ne kadar? Hangi fonlar daha çok kazandırıyor? BES hakkında tüm merak ettikleriniz ve kazancı artırmanın yolları bu haberde...

11:33 -
Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi nedir? İşte BES’te kazancı artırmanın yolları

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bazı çalışanlar için 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle zorunlu olacak. Sistemin zorunlu tutulmasının temel amaçları arasında iç tasarruf miktarını artırmak, bankalara yeni bir kazanç kalemi oluşturmak ve kamu emekli aylıklarının erimemesi için ilave bir gelir kalemi oluşturmayı sayabiliriz.

SİSTEME KİMLER HANGİ TUTARDA DAHİL OLACAK?

Hesapkurdu’nun derlediği bilgilere göre, sisteme 45 yaş altı tüm çalışanlar, işverenleri tarafından zorunlu olarak dâhil edilecek. Bu sayede sisteme başlangıçta yaklaşık olarak 13 milyon kişinin katılacağı tahmin ediliyor. Öte yandan, sisteme dâhil olanlar isteğe bağlı olarak 2 ay sonra çıkış yapabilecek. Çalışanlardan her ay 50 TL ile 100 TL arasında bir para kesilmesi bekleniyor. Ayrıca kesilen bu paralar kişilerin kendi adlarına açılacak bireysel hesaplarda tutularak emeklilik fonlarında değerlendirilecek.

tl2-shutter

DEVLET KATKISI NE KADAR OLACAK?

BES'e dâhil olan kişiler, her ay ödemiş oldukları katkı payının yüzde 25'i oranında devlet katkısından yararlanacak. Bunun yanı sıra zorunlu BES'te ilk katılım tutarı olarak 1.000 TL devlet katkısı da sağlanması planlanıyor. Ancak bu katkıların üst limitleri mevcuttur ve belirli oranlarda katkılara hak kazanabilmek için çeşitli süreler ile sistemde kalmak gerekir.

tl2-depo

TOPLANAN PARALAR NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Toplanan paralar emeklilik yatırım fonu adı altında emeklilik şirketleri tarafından kurulan fonlarda değerlendirilmektedir. Bu fonlar portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilir.  Kullanıcılar tarafından fon sisteminin daha iyi anlaşılabilmesi için emeklilik şirketleri düşük, orta ve yüksek olmak üzere risk durumlarına göre fonları yasal olarak çeşitlendirmek zorundadır. Bu fon çeşitleri, BES sahibi tarafından yılda 6 altı kez değiştirebilir.

tl-depo

HANGİ FONLAR DAHA FAZLA KAZANDIRIYOR?

Bireysel emeklilik şirketleri, hangi fonun ne kadar kazandıracağı konusunda bir garanti veremezler. Ancak geçmiş dönem kazançlarını örnek olarak sunarlar ve bu şekilde katılımcılara potansiyel kazançlarla ilgili bir fikir vermiş olurlar. Her yatırım aracında olduğu gibi, bu sistemde de risk arttıkça kazanç da artar. Dolayısıyla daha fazla kazanç sağlamak isteyen kişiler, daha fazla risk almak zorundadır.

tl-shutter3

BES ŞEKİLLERİNE GÖRE KAZANÇ DEĞİŞİYOR MU?

Emeklilik şirketleri, sistemindeki yatırımları kendi kurdukları fonlarda değerlendirdiği için hepsinin kazançları değişmektedir. Çoğu emeklilik şirketi, geçmiş yıl kazanç tablolarını gösteren fon performans raporlarını aylık olarak kamuoyu ile paylaşır. Emeklilik şirketi tercihleri de bu raporlara göre yapılabilir.

İLGİLİ HABERBireysel Emeklilik Sistemi otomatikleşiyorBireysel Emeklilik Sistemi otomatikleşiyor

Son güncelleme: 13:54 21.12.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more