Sözcü Plus Giriş

Kartal – Kadıköy hattına metro dopingi

Kadıköy - Kartal Metrosu'nun geçtiği semtlerde saha araştırması gerçekleştiren EVA Gayrimenkul Değerleme, 2011 yılı ile kıyaslandığında gayrimenkul fiyatlarının zirveye koştuğunu belirledi

Güncellenme: 08:56, 23/08/2016
Kartal – Kadıköy hattına metro dopingi

Kadıköy-Kartal Metrosu üstündeki güzergahlar olan Kartal, Maltepe, Küçükyalı, Bostancı, Kozyatağı, Acıbadem ve Kadıköy semtlerindeki projelerin 2011 yılı satışlarıyla günümüzdeki satış fiyatları kıyaslandığında yüzde 60'lara varan artışlar yaşandı. Araştırmaya göre en dikkat çekici artış Kartal’da yaşandı. İlçede, D-100 Karayolu ile Tem Otoyolu arasında daire birim metrekare fiyatları bin 500 ile 4 bin 450 lira arasında iken, günümüzde 3 bin ile 6 bin 800 lira seviyesine yükseldi. Kartal’da D – 100 Karayolu ile sahil yolu arasında daire birim metrekare satış rakamları ise bin 600 ile 5 bin 700 lira arasında iken, 2016 yılı itibariyle bu değerler 5 bin – 12 bin 500 lira düzeyine çıktı.Kentsel dönüşüm çalışmaları devam eden Fikirtepe’de ise bölgenin ulaşım bağlantıları bakımından güçlü bir konumda olmasının gelişim sürecine olumlu yansıdı. Halihazırda yüksek katlı rezidans ve konut bloklarının yükseldiği Fikirtepe’de 2016 itibariyle birim metrekare fiyatlarının 8 bin ile 10 bin lira seviyesine ulaştı.

FİYAT ARTIŞI SÜRECEK

EVA Gayrimenkul Değerleme Proje Koordinatörü Fatih Doğan, İstanbul’da ulaşımı kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla hayata geçirilen metro, tramvay ve Marmaray  gibi raylı sistemlerin konut fiyatlarını doğrudan etkilediğine dikkat çekti. Bunun en açık örneği olan Kadıköy – Kartal Metrosu üstündeki güzergahlarda yaşandığını kaydeden Doğan, söz konusu hakkında geçmişte hiç görülmediği kadar değer kazandığını kaydediyor. Aksın önümüzdeki dönemde yeni ulaşım projeleriyle entegre edilmesine paralel olarak gayrimenkulde değer artışının devam edeceğini söyleyen Doğan, hattın Kaynarca'ya kadar uzatılması için inşaat çalışmaları devam ettiğini hatırlattı. İnşaatı devam eden Üsküdar – Çekmeköy Metro hattı ile Kadıköy-Kartal Metro hattını birleştirecek Bostancı İDO-Kozyatağı – Küçükbakkalköy – İçerenköy – Dudullu metro hattının faaliyete girmesiyle fiyatların daha da yukarı çıkacağı belirtildi.

KARTAL İYİ BİR ALTERNATİF

Doğan, D-100 ve TEM otoyolları, Sabiha Gökçen Havalimanı, Marmaray ve hızlı trenin getirdiği ulaşım avantajının, Kartal bölgesinin hem üretim hem de talep açısından iyi bir alternatif olmasını sağladığını dile getirdi. Üst ölçekli yatırımların tamamlandığı Kartal’da, mülkiyet yapısı temiz büyük parsellerde konut ve ofis yatırımlarının dengeli şekilde arttığına dikkat çeken Doğan, “İlçede sanayi alanları ve eski sitelerin yerini sosyal donatı alanları fazla markalı projelere bırakıyor. İçedeki deniz ve Adalar manzaralı projelere bakıldığında, D-100 Karayolu üzerinde ofis ve home-ofis projeleri, Yakacık mevkii ve sahil şeridine doğru ise genellikle konut projelerin yoğunluk kazanıyor” dedi.

Yayınlanma Tarihi:07:49,