Sözcü Plus Giriş

KARS'ın Rus ordularına karşı kahramanca savunulması sonucu kazanılan Gazi Kars Zaferi'nin en yoğun görüldüğü yakın çatışma ve duvarlarının kanla kaplanması nedeniyle 'Kanlı Tabya' adı verilen tabya 'Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi' olarak turizme açılıyor. 
Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay 'Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi'ne dönüştürülmek için başlatılan restorasyon çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Doğanay, 1855 Gazi Kars Zaferi'nin en yoğun görüldüğü dönemde 'Kanlı Tabya' adı verilen tabyanın 1 Ocak 2017'de turizme açılacağını söyledi. Restorasyon çalışmasında sona yaklaşıldığını dile getiren Doğanay, şöyle dedi:
"Tabyalar bir şehrin nasıl kazanıldığını, nasıl serhat şehir olduğunun anlatılmasının en büyük eserlerinden biridir. 'Kanlı Tabya', gerçek ismi ile Büyük Tabya olarak biliniyor. Ancak, 1855’te Kars Zaferi'nde çok yoğun savaşların olmasından dolayı bu tabyanın duvarlarına sıçrayan kanlardan sonra halk arasında 'Kanlı Tabya' adını almıştır. Bizde halk adında ismi olan bu tabyayı ‘Kars, bölge tarihine nasıl kazandırırız' ve 'Gelecek kuşaklara Kars’ın kolay serhat ili olmadığını nasıl anlatırız' düşüncesinden yola çıkarak burada bir 'Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi' olarak planladık. Bunun en büyük sembollerinden biri de yine o zamanın paşalarından biri Kazım Karabekir Paşa’ya hediye edilen Beyaz Vagon’du. O olmazsa olmazımızdı. Onun da burada sergilenmesi lazımdı. O da büyük bir itina ile Kars Arkeolojik ve Etnografik Müzesinden alınarak yeni Harp Tarihi Müzesinde sergileneceği yere taşındı. Şuanda son aşamadayız. Şehrimizde bazı imkanlar bulunmadığından dolayı bazı şeyler şehir dışından getiriliyor. 50 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Kanlı Tabya'nın iç alanı 800 metrekare. Misafirler müzenin bahçesine girdiği andan itibaren çıkıncaya kadar Kars ve bölge hakkında bilgilendirilmeye başlayacak."

 

DHA

Son güncelleme: 07:34 29.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more