Sözcü Plus Giriş

14 evin yanmasından sonra yapılan çeşmeden takviye ile yangına müdahale

14 evin yanmasından sonra yapılan çeşmeden takviye ile yangına müdahale

Güncellenme: 13:44, 22/02/2016
14 evin yanmasından sonra yapılan çeşmeden takviye ile yangına müdahale

Mutlu YUCA- Murat KÜÇÜK BOLU,(DHA) – BOLU merkeze bağlı Kuzfındık Köyü`nde, dün akşam ekmek fırınından çıkan yangında 2 ev, 1 samanlık, 1 ahır, 1 odunluk, 1 traktör, 3 römork yandı, 5 büyükbaş hayvan ile 1 köpek telef oldu. 35 yıl önce 14 evin kül olduğu yangından sonra köy meydanına yapılan çeşmeden su takviyesi yaparak yangına müdahale eden itfaiye, yangının diğer evlere sıçramasını önledi.
Bolu merkeze 30 kilometre uzaklıktaki Kuzfındık Köyü`nde dün akşam köylülerin ekmek yapmak için kullandıkları fırından başlayan yangın kısa sürede büyüdü. Alevler ev, ahır ve samanlıkları sardı. İtfaiye ve orman araçlarıyla yapılan müdahale sonucu yangın söndürüldü. Soğutma çalışmaları ise sabaha kadar sürdü. Sabah saatlerinde itfaiyenin soğutma çalışması devam ederken, bir taraftan da enkaz kaldırma ve hasar tespit çalışması yapıldı.
HASAR AĞIR
İl Afet Acil Durum Müdürlüğü`nün yaptığı hasar tespitine göre 2 ev, 1 samanlık, 1 ahır, 1 odunluk, 1 traktör, 3 römork, çok sayıda tarım malzemesi kül olurken, 5 büyükbaş hayvan ve 1 kangal köpeği telef oldu.
Yangında kayıp yaşayanlar ve diğer köylüler, enkaz kaldırma çalışmalarını üzüntü içinde izledi. Evi, traktörü ve tarım malzemeleri kül olan Ahmet Sert, diz çöküp çalışmaları takip etti. Ahmet Sert, çarşıya gittiği sırada yangının çıktığını belirterek, "Geldiğimizde 2 katlı evimizin ve traktörümüzün alev alev yandığını gördük. Ben yangının nasıl çıktığını görmedim. Yapacak bir şey yok. Evsiz kaldık. Aldığım sadece bir emekli maaşı var. Dün gece çocuklarımda kaldım. Bundan sonra ne yapacağız bilmiyorum" dedi.
1981`DE 14 EV YANMIŞ
Öte yandan 1981`de köyde çıkan yangında 14 evin kül olduğu öğrenildi. O yangında su sıkıntısı yaşanması üzerine köy meydanına hayvanların su ihtiyacını karşılamak ve olası yangınlara müdahale edebilmek için çeşme yapıldığı, itfaiyenin dün bu çeşme ve önünde su dolu havuzdan takviye yaptığı belirtildi. Ahmet Sert`in kardeşi Sadık Sert, "1981`de bir kez daha köyde yangın çıkmıştı ve 14 ev kullanılamaz hale geldi. O yangından sonra tedbir için biz buraya su kaynaklarını getirdik. Burada sularımız sürekli akar. İtfaiye de dün bu suları kullanarak yangına müdahale etmiş. Buradan akan su bütün köyün yanmasını engelledi" dedi.
DHA